This is Finland

Finlands blivande statsminister, centerpartiets partiledare Juha Sipilä intervjuades efter valet av bland annat TV4:s Ann Tiberg, som gjorde vad svenska journalister gör bäst – talar om för politikerna hur de ska sköta sitt jobb – i stället för att förmedla nyheter korrekt och opartiskt. 

I valet blev Sannfinländarna näst största parti och när den svenska reportern talar om Sannfinländarna inte har så bra rykte i Sverige svarar den blivande statsministern att detta är Finland och här fattar vi våra egna beslut.

I Finland, Norge och Danmark finns stora invandringskritiska partier i regeringen eller riksdagen, och där tycker alla att de ska ha inflytande efter sin röstandel….

11 thoughts on “This is Finland

  1. Tack Pettersson för I Stalins skugga. – Borde visas på SVT på bästa sändningstid för att dagens Rikssvenskar fick veta! Vore bra om man kunde infoga i dokumentären Terrorbombningarna av Helsingfors den 6 februari 1944, då jag blott 1 vecka gammal låg insvept i en filt skyddad av min mors kropp på kalla marken utanför ”BB”( En envånings träkåk), samt de därpå följande flyganfallen den 16:e och 26:e februari (Totalt 2000 anfall för att utplåna staden). Finns mycket att berätta, men vill inte inskränka på kommentarutrymmet.
    / En Finlandssvensk 71-årig pensionär som dessutom överlevde svälten i Finland efter kriget.

  2. Men detta är sju klövern mål att störta Sverige.
    Invandringen kostar 6 000 000 000, muslimer kostar 72 000 0000 0000. Sverige har en befolkning som är förståndshandikappade idioter och kan inte ta vara på sig själv = SVENSARNA ÄR MENTALT HANDIKAPPADE, helt otroligt att detta kan fortsätta som det gör

KommenteraAvbryt svar