TERRORISM. Hamam al-Hammami är andrepiloten som överföll kaptenen på Flight 1073. 174 personer fanns ombord på Flydubais plan från Dubai till Tel Aviv när Hamam al-Hammami gick till attack mot Smit Machchhar, kaptenen ombord.

Wall Street Journal och ABC News rapporterar att andrepiloten redan tidigare identifierats som en säkerhetsrisk av Oman Air och att han förbjudits att flyga i sitt hemland. Källor uppger att han under sin utbildning avslöjats med extremistiskt material och att han därefter bara tilläts ha en administrativ roll.
Trots flaggningen i Oman lyckades han få anställning på Flydubai – som dessutom lät honom flyga på den extremt känsliga rutten mellan Förenade arabemiraten och Israel. Det är oklart hur det gick till och om Oman delat med sig av informationen till andra länder eller flygbolag.
Hamam al-Hammami har förts tillbaka till Förenade arabemiraten från Saudiarabien för vidare utredning, som han uppges samarbeta med myndigheterna i. Israeliska representanter uppges också delta i utredningen.
Angriparen har genomgått en islamistisk radikalisering. Hans mål var att krascha planet med alla passagerare ombord. Vi utreder om han var utsänd av någon. Den som i så fall skickade honom kommer att få betala ett mycket högt pris, säger Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.
***
TIDIGARE 2026-09-30 Pilot försökte kapa plan
TERRORISM. På onsdagsmorgonen knivhögg en pilot sin kollega och försökte krascha ett passagerarplan på väg mot Israel. Passagerare ska ha brutit sig in i cockpiten och avvärjt dådet. ”Det var som en terrorattack mitt i luften”, säger en av de omkring 180 personerna ombord, rapporterar BBC.
Planet, på väg från Dubai till Tel Aviv, hade just kommit in i Jordaniens luftrum när det skickade en larmsignal. Inom loppet av en minut tycks det ha störtdykt från omkring 10 000 till 5 000 meters höjd.
Enligt uppgifter i flera medier ska två piloter ha hamnat i ett bråk, där en pilot misstänks ha huggit sin flygkapten med en kniv.
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu säger i ett videoinspelat tal att piloten medvetet ska ha försökt krascha planet, men att passagerare och den andra piloten stoppade honom.
– Jag hyllar dessa hjältar som visade exceptionell uppfinningsrikedom och mod. De räddade många liv och förhindrade en stor katastrof, säger premiärministern i uttalandet.
Han säger också att den misstänkta gärningsmannen gripits i Saudiarabien.
Israels försvarsminister Israel Katz beskriver händelsen som ett ”jihadistiskt terrorförsök”, skriver The Times of Israel.
– Terroristen hade ett enda mål: att krascha planet och döda alla ombord, säger han.
Blod på inredningen
Kort efter det första larmet skickade Israel upp stridsflygplan, till vad de misstänkte var ett kapningsförsök.
På planet uppstod tumult och den skadade piloten skrek på hjälp, rapporterar BBC. Enligt vittnen ska passagerare ombord ha hjälpt till att avvärja attacken, genom att tillsammans med kabinpersonal bryta sig in i cockpiten och stoppa piloten.
– Planet var verkligen på väg att krascha. Det var enbart tack vare flera människors uppfinningsrikedom som de lyckades ta kontroll över andrepiloten och oskadliggöra honom, säger passageraren Miryam Shira Ohayon.
Passagerare berättar för olika israeliska medier hur de hjälpte till att övermanna gärningsmannen. Videor och bilder från planet visar blodig flygplansinredning, en skadad pilot och en annan som blivit bunden på golvet.
– Vi hörde skrik på planet. Sedan öppnade de cockpiten och vi såg blod, och någon hade knivhuggit piloten med en fickkniv, säger en passagerare.
– Här på planet är alla välbehållna, förutom piloten. Vi behöver hjälp, säger en passagerare med blod i ansiktet i ett filmklipp inspelat i luften.
Passagerarna oskadda
Planet vände och landade i Tabuk i Saudiarabien. Båda piloterna fördes till sjukhus. Planets passagerare rapporteras ha klarat sig relativt oskadda och ska flygas med ett annat plan till Israel.
Planet är av modellen Boeing 737 Max 8 och flygs av det statliga emiratiska bolaget Flydubai. Piloten som pekas ut som attentatsman identifieras i israeliska medier som en man från Oman som arbetat för bolaget i minst ett års tid. Men enligt den israeliska säkerhetstjänsten får utländska flygbolag inte använda piloter från länder som landet inte har diplomatiska förbindelser med.
Israeliska myndigheter utreder händelsen och det exakta motivet. I stort sett samtliga passagerare var israeliska medborgare enligt Netanyahu, som uppger att han har beordrat säkerhetstjänsten att vidta åtgärder så att liknande händelser inte kan upprepas.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
De är inte bara de knäböjande som orsakar katastrofer och lidande. Tysken Andreas Lubitz flög med berätt mod Germanwings Flight 9525 rakt ner i backen den 24 mars 2015 sedan kapten Patrick Sonderheimer lämnat cockpit för att gå på toaletten. Andreas Lubitz låste sedan dörren till cockpit så ingen kunde ta sig in. Efter detta ska det alltid vara två i besättningen i cockpit, om inte annat en flygvärdinna.
Detta med säkra dörrar till cockpit kom till sedan palestinierna börjat kapa flygplan. Innan var dörren som de ombord till toaletterna och som nog kunde forceras av en femåring.
Enligt koranen skulle han komma till paradiset.
Kanske arabiskt eller Israeliskt fängelse liknar paradiset?
Som de flesta gissat så var det tydligen en muslimsk arab. Men svt mörkar och skriver om att tidigare arbetsgivare (ingen uppgift om vem) stängt av honom på grund av ”extremistiska värderingar”. Det är konstigt hur de gör skillnad på folk och folk.
Times of Israel skriver att i nuläget saknas det bevis som kopplar händelsen direkt till Oman, men misstanken finns, eftersom Oman sedan länge har en ovanligt nära relation med Irans Islamiska republik. Oman är en vänlig stat, medlare, kommersiell partner och säkerhetskontakt, och säger sig vara neutralt, vilket gör Oman användbart för Irans regim, mer värdefull än en öppet allierad.
https://blogs.timesofisrael.com/omans-long-dance-with-iran/
Helt rätt: Det finns 0 Islamistiska stater som är neutrala, alla strävar i grunden efter världsherravälde genom Islam.