INRIKES. Regeringskaoset beror på att S försöker styra som förr, trots att partiet bara är en spillra av sitt forna jag.

Socialdemokraterna kollapsar, och har nu sitt lägsta väljarstöd någonsin. Med endast 28,02 procent av rösterna och rekordlåga 99 mandat i riksdagen är partiet ohjälpligt beroende av koalitionspartners som inte ens klarar av att sitta i samma rum.
Ändå framställer Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson valresultatet som en stor seger, där vänsterblockets sammanlagda 176 mandat påstås ge henne själv obestridlig rätt att regera i Sverige.
Men är det verkligen rimligt att Magdalena Andersson framställer sina 99 mandat som ett färdigt regeringsunderlag – när resten av partierna inte ens vill träffas?
Varför utmålar Socialdemokraterna Vänsterpartiets stöd av en borgerlig talman som att de “bildat koalition med Moderaterna”?
Och vad händer med ett parti som kräver total underkastelse av sina samarbetspartners – trots att man är helt beroende av dem?
Dessa frågor tar Henrik Jönsson upp i veckans video om MAKTPARTIET(S) KOLLAPS.
Lyssna på 100% FREDAG om hur Socialdemokraterna, Stegra och Sverige rasar!
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168