Sveriges arbetsgivare gillar SD

Skop publicerade igår en undersökning gjord bland Sveriges arbetsgivare och resultatet fick nog många att sätta fredagsgroggen i halsen.

Moderaterna hyser föga förvånande störts förtroende bland Sveriges arbetsgivare, samtidigt som Socialdemokraterna tappar ytterligare förtroende. Mest uppseende väckande är SD:s siffror.

Sverigedemokraterna är näst största parti bland Sveriges företagare och större än socialisterna tillsammans. Detta tål att funderas över.

Det är de facto arbetsgivare som sysselsätter oss medborgare och som skapar nya jobb som ska sysselsätta fler. Kanske inte förvånande att Svenskt näringsliv haft nära kontakter med Sverigedemokratiska representanter och att såväl LO som de socialistiska partierna surar därav.

Socialisterna vill ju dessutom som bekant försvåra och fördyra för arbetsgivarna, så att de hellre ser till höger än till vänster är fullt förståeligt.

Screenshot

Källa: Skop

6 thoughts on “Sveriges arbetsgivare gillar SD

  1. Har denna undersökning överhuvudtaget nämnts i PK-media? Jag har inte sett något i tidningarna på nätet om den iaf. SVT vet jag inte men det är ytterst osannolikt att de nämnt något om det om jag känner dem rätt.

  2. Många lågbegåvade och en inställning att ett jobb är ett straff bland invällarna är inte nåt en arbetsgivare letar efter så det låter inte så konstigt att dom tycker så.

  3. Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
    Varg i Veum skriver:

    Det är inte så förvånande om de nu gör det. De andra partierna är upptagna med att lassa in folk i arbetslöshet och utanförskap så nån måste ju tänka på företagen, de som faktiskt är grunden till den allt minskande välfärden.

    • Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
      Varg i Veum skriver:

      Hmm… blevo lite lustig formulering, kanske Freudiansk? vad vet jag. Men jag menar inte att företagen är grunden till att välfärden och standarden i Sverige blir mindre, det är naturligtvis sjuklöverns politiker och dess väljare, utan att företagen är den grund på vilken välfärden bygger.

KommenteraAvbryt svar