Socialchef river ned SD:s valaffischer

BROTTSLIGHET. Sara Lesch, socialchef i Göteborg, rev under söndagen ned Sverigedemokraternas valaffischer i sitt bostadsområde. Det berättar hon själv om i sociala medier, rapporterar Riks.

Sara Lesch, socialchef i Göteborg

Det är på det sociala mediet Threads som Lesch, enhetschef på socialförvaltningen i nordöstra Göteborg, berättar om sin och sin familjs söndagsaktivitet.

”Idag har vi städat lite på vår gata”, skriver hon och: ”Make racism wrong again”. Hon har även lagt upp bilder från söndagsaktiviteten.

Utöver arbetet som chef på socialförvaltningen sitter Sara Lesch bland annat i styrelsen för Feministiskt initiativ i Göteborg.

Sara Lesch, socialchef i Göteborg, städar. Bilder från damens sociala medier.

Polisanmäler löpande

På Threads är det många som reagerar negativt på socialchefens agerande.

”Att värna om demokratin är faktisk det viktigaste som finns.. att sabotera för sin meningsmotståndare, bara för man tycker olika är ytterst odemokratiskt”, kommenterar en person.

Och på Sverigedemokraternas presstjänst berättar man att partiet vant vid liknande aktioner mot sina valaffischer.

”Tyvärr är detta inte första gången som sådana här typer försöker sabotera för oss, och det lär inte bli den sista. Vi jobbar löpande med att polisanmäla liknande händelser och hoppas att så många som möjligt leder till fällande dom”, skriver presstjänsten i ett mejl till Riks.

Även söndagens händelse har polisanmälts eller kommer polisanmälas, uppger presstjänsten.

Riks har sökt Sara Lesch utan att få tag på henne. En växeltelefonist på Göteborgs stad hälsar att hon är på semester.

Även Lesch båda chefer på förvaltningsområdet, liksom förvaltningsdirektör Sandra Säljö, har semester. Ingen av dem är tillbaka på jobbet förrän tidigast nästa vecka.

-Pettersson hoppas men tror inte att socialchefen är arbetslös när hon kommer tillbaka från semester.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

26 thoughts on “Socialchef river ned SD:s valaffischer

  1. Som jag förstår det är detta en familjeaktivitet. Denna kriminella familj går runt och förstör andras egendom, vilket är ett allvarligt brott om det upprepas, vilket de verkar ha gjort.

    Det innebär att hon och hennes man/ toffel (?) ska åtalas för skadegörelse av normalgraden och dömas till 24 månaders fängelse samtidigt som hennes unge ska omhändertas.

    Sedan är ju då frågan om Göteborgs Stad kan ha kriminella socialister som anställda i förtroende positioner som chefer där anställda kan råka illa ut om denne chef får reda på deras åsikter. För om hon gladeligen saboterar valaffischer har hon nog inga som helst betänkligheter att trakassera och sparka en sverigedemokrat som hon har makt över.

  2. Ytterst kan man undra hur denna kvinna har lyckats bli chef öht. Den/de som anställt henne har ju dåligt omdöme och borde också ställas till svars.
    Styrelseledamot i Fi – redan där bör klockorna ringa hos ”cheferna”!

    20
    • Hon jobbar i socialistfästet Göteborg så där är det mer en merit än klanderligt att vara socialist.
      Eftersom socialister, per definition, är idioter förklarar det en hel del varför både hon och de som anställt henne resonerar som de gjort.

  3. Kärringens agerande stärker min uppfattning, att vilken sopa som helst, kan bli chef inom det offentliga. Meriterna verkar i huvudsak bestå av extrem demokratifientlighet, vänsterblivenhet och total dumhet. Inom just socialförvaltningarna, verkar dessa egenskaper dominera.
    Måtte kärringen åka dit utav bara helvete!

    43
  4. Intressant .. En socialchef som begår systematisk brottslighet med upp till 6 mån fängelse i straffskalan …
    Och dessutom är korkad nog att ”skryta” om det i social-media.
    Godhets-knäppjök som antagligen hoppas slippa konsekvenser för sitt kriminella beteende …
    Ja, jag tror liksom Petterssons, att hon trots sin demokratihotande kriminalitet, får behålla jobbet !

    44
  5. Magdalena och hennes medlöpare förmodligen mycket glada !
    Detta visar vad det är för sorts chefer som jobbar på Sossesidan.

    Går det att vara kvar i Sverige om dessa vänsterdårar får makten ?

    44
  6. Jag nöjer mig med att som så ofta nu för tiden konstatera att jag mer och mer ser fram emot kalifatet Sverigeistan. Förstår faktiskt inte varför jag har kämpat emot.

    Så skönt det ska bli att slippa alla dessa galna fruntimmer.

    33
    1
  7. Det finns en hel del avarter som arbetar inom det sociala. Vet en utbildad socionom som arbetade på behandlingshem för ungdomar på glid. Han behandlade ungdomar helt godtyckligt beroende på om de personligen föll honom i smaken. Vissa brukare blev bekräftade och sedda och andra blev behandlade som luft omväxlande hånade och kritiserade. Hans lön var verkligen stöld av skattemedel,

    38
  8. Hur har denna människa lyckats hamna i positionen som Socialchef ? Ytterligare en aktivist som inte förstått sin roll att vara politiskt neutral i den roll hon har.Går man ut och skryter om sitt tilltag och förväntar sig handhjärtan och applåder lär hon endast få det av sina gelikar.Övrigt folk som använder hjärnan anser nog att det här ett otroligt barnsligt och odemokratiskt beteende.Pettersson undrar om människan har jobbet kvar efter semestern ? Självklart har hon det.Det blir nog tårta till kaffet också när hon kommer tillbaka !!

    57
    • Lagen om tjänstemannaansvaret återinfördes i lördags. Min förhoppning är att den är tillämplig på kärringens agerande. Skulle fira hej vilt om hon åker dit utav bara helvete!

      24
    • Hon har rätt åsikter. Dvs hon är mot demokrati, för hedersförtryck och för att strössla frikostigt med skattebetalarnas pengar.

      10
  9. Har inte landets kommuner och regioner nog med fruntimmer och kärringar som inte förstå sitt uppdrag och att de avlönas med medborgarnas pengar? Skicka ned dessa missfoster i saltgruvorna och låt de jobba för en gångs skull.

    58
    • Jag håller med dig fullständigt! Snart befolkar dom varenda chefspost inom kommuner/landsting. Matriarkatet växer helt okontrollerat tyvärr. Eller skall vi kalla det ”tantografi”?

      13
  10. Men snälla nån vilken idiot. Sen gå ut med det på sociala media. Social chef med. Alltså! Men Polisen har ju namn och bild på sopan. Käre tider vilka människor det finns. Trodde social tanter var trevliga. Ack så fel man kan ha

    50
    • Herregud . Tycker någon att det är konstigt . Alla på vänstersidan ska in i mallen . Läs Anders Lindberg i Lillpravda . Han skriver stt Åkesson inte går att tämja . Tämja betyder bli sosse och rösta på Sossarna . Så de kan fortsätta sin korrupta politik
      Altetnativet är att vara rasist , tydligen .

      18
  11. En socialchef ser ju naturligtvis begränsningar i invandringen som ett slags näringsförbud inom sitt yrkesområde.
    Men det visar på samma gång att denne är emot kvalificerad invandring och gärna ser invandring från dysfunktionella kulturer som ett ökande behov av socialens tjänster, trots att detta kostar skattebetalarna ännu mer.

    54

KommenteraAvbryt svar