Bill Maher om islam

Vår kultur är bättre än den kultur som dödshotar serietecknare

Islamska läran är våldsam och hotar oss

Dom för in ökenkultur

Islamsk kultur är 600 år yngre och dom beter sig nu som västvärlden gjorde på medeltiden

3 thoughts on “Bill Maher om islam

  1. Varför accepterar västvärlden att ta emot människor som lever 600 år tillbaka i tiden med allt vad det innebär?Varför låter man inte historien ha sin gång med utveckling i vars land.

  2. Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
    Varg i Veum skriver:

    Klippet slutar tyvärr lite abrupt, det hade varit kul och höra Mahers halshuggning av floskeln ”de flesta muslimer… bla bla bla”

KommenteraAvbryt svar