Vill du jobba som röstmottagare och kan arabiska eller…

INRIKES. Söndagen den 13 september 2026 är det allmänna val till riksdag, kommun- och regionfullmäktige. Till dessa val söker Stockholms stad röstmottagare. Det är myndighetsutövning att tjänstgöra som röstmottagare och du ansvarar för ordning i och i anslutning till vallokalen. Uppdraget som röstmottagare kräver ett hjälpsamt och vänligt bemötande och stor noggrannhet. Du ska medverka till att valet genomförs på ett korrekt, tryggt och säkert sätt.

Vi förutsätter att du i rollerna som röstmottagare:

  • har fyllt 18 år senast valdagen
  • talar god svenska
  • är stresstålig, serviceinriktad och noggrann
  • inte kandiderar för ett parti i Stockholms stad
  • språkkunskaper är meriterande

Intresseanmälan röstmottagare på valdagen i Stockholms stad!

-Pettersson säger att det inte är några konstigheter så långt, men när jag ser vilka språk som är meriterade blir jag lite konfunderad. Inte engelska, finska, spanska, franska, tyska utan arabiska, dari, kurdiska, persiska, somaliska och tigrinja.

Jag tycker att endast svenska medborgare ska få rösta i allmänna val och att man inte ska få bli medborgare utan att kunna svenska.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

7 thoughts on “Vill du jobba som röstmottagare och kan arabiska eller…

  1. messkalle – In the wide world web I am a Swedish ant who retired more than twenty years as aviator. Happily married to a non military feminist believing she is the most beautiful and best for me.
    messkalle skriver:

    Igår höll President Trump sitt tal ”State of the Union”, Det var ömsom sött ömsom surt- -Eloger till POTUS från Republikanerna. Det var tyst från andra laget – inga applåder. Meningarna går isär om valet i november ingen får rösta i America om personen inte har foto-id och bevis på amerikanskt medborgarskap. Slut för poströstning för alla som inte har legetim frånvaro p gr av uppdrag, militärtjänst m.m. Alltså gamlingar och vinterbirds kan inte rösta. I övrigt hyllades 250 års jubilet och de högsta förtjänstmedaljerna utdelades bland annat till piloten, nu 100 år som blev nedskjuten under WVII då 18 år, deltog i Vietnam kriget och en helikopterpilot som trots allvarliga skador landade helikoptern, under insatsen mot venetzuelas president Madoro. Mycket och många hedrades för sina öden – alla med temat ”America First”, POTUS.prioriterar Amerika och Trumpadministrationen..Sverige ta efter (Allt kommer från Amerika – Eller hur). Vad kommer från MENA? Är det bra? Svennar, Sveor och och Snälla invandrare måste förstå val 13 september är ett ödesval. Det brådskar att göra Sverige Lagom Igen!

  2. Om dom nu talar dessa språk är säkert vissa av dom iförda sopsäckar.
    Vilket förtroende för valproceduren får man om personalen i vallokalen är maskerade ?

    15
  3. Å Fan så dom behöver kunna tala hjälplig Svenska med, nåja om det går som Vänstern vill
    så kommer det att ändras till nästa val då har Arabiska flytta fram som Huvudspråk.

    16
    1
  4. Att rösta i svenska val och behöva tolk borde absolut vara förbjuden.
    Denna globaliseringen har förstört vårt land och jag vet vem och vilka som är ansvarig för detta.
    Det började med Palme och slutar inte om inte SD( just nu) enda parti som har viljan att få ett stopp på eländet.

    39

KommenteraAvbryt svar