UKRAINA. Ukraina säger att man har slagit till mot två viktiga delar av Rysslands krigsmaskineri, rapporterar Kyiv Independent. Enligt lokala medier ska det röra sig om en av Kremls största vapenfabriker och en viktig oljeterminal på ockuperade Krymhalvön som förser armén med bränsle.

En stor brand uppges ha brutit ut vid bränsledepån i Feodosia, där 250.000 ton bränsle uppges kunna förvaras och som är en av landets största och ligger runt 25 mil från frontlinjen. Röken från elden syns enligt obekräftade bilder på flera mils avstånd.
Samtidigt ska ”flera explosioner” ha rapporterats från vapenfabriken, som ligger i de västra delarna av Ryssland, uppger Ukrainas generalstab. Ryssland har ännu inte kommenterat uppgifterna.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Jag förstår varför ukrainarna INTE vill flytta in under ondskans och lortens imperium
https://youtu.be/wNopsSsGRQU?si=Nq9C1jsojV55LxNl
Vem vill leva som slav?
Bränslebrist försvårar logistiken liksom bristen på lastbilar. Vinter på gång och ingen olja att hålla värmen med. Det blir jobbigt.
Återigen en bra insats av Ukraina 🇺🇦
Troligen inga mänskliga offer utan bara drivmedel som brinner upp och försvårar kriget för ryssarna.
Vintern verkar att ha kommit tidigt till Ryssland i år, med så många utebrasor`?