INVANDRING. Miljöpartiet är kritiskt till att Tidöpartierna vill utreda invandringens ekonomiska effekter, rapporterar TV4 Nyheterna. Partiets gruppledare och migrationspolitiska talesperson Annika Hirvonen säger att det finns en risk för att resultaten används av Tidöpartierna för att polarisera och ”utmåla hela folkgrupper som problem”.

Hon frågar sig vad M, KD, L och SD ska göra av den information som Konjunkturinstitutet kommer med efter en sådan utredning. – Om det visar sig att afghanska kvinnor kostar mycket, ska de skicka tillbaka dem till talibanernas Afghanistan?
Utredningen är en del av ett uppdaterat Tidöavtal som partierna väntas presentera kommande vecka, enligt TV4:s uppgifter.
-Pettersson undrar hur det står till med Hirvonen. Annika Hirvonen är känd från bloggen, bland annat för att ha varit varit drivande med att få igenom en amnesti för de tusentals unga afghanska män som kommit till Sverige men saknar asylskäl. Detta samtidigt som hon hade flyttat ihop med en nästan tio år yngre “ensamkommande” afghan som fått utvisningsbeslut för att han saknade asylskäl.
Till och med en Miljöpartist som Annika borde ha insett att det inte är de få afghanska kvinnorna som är problemet.
Och det är riktigt att ”utmåla hela folkgrupper som problem”. Om inte Hirvonen insett att det är en väldig skillnad på somalier och thailändare eller afghaner och nya zeeländare är det dags att göra det.
Ge mig snus, brännvin och svenskar så ska jag bygga en järnväg till helvetet, handlar om en annan sorts invandrare.
Svenskarne äro här ansedda för att vara de bästa af alla emigranter. Det finns bland dem inga anarkister, utan de äro redbara och laglydiga medborgare. De utmärka sig genom flit, sparsamhet och arbetsamhet. De lefva icke öfver sina tillgångar. Förvånansvärdt fort sätta de sig in i amerikanska förhållanden och blifva lättare amerikaniserade än andra nationer. Få af dem hemfalla åt brott eller dåligt lif, de fleste bli jordbrukare och fabriksarbetare, men de påträffas äfven inom alla andra yrken, och öfverallt åtnjuta de amerikanarnes aktning och förtroende. De intressera sig mycket för uppfostringsväsendet och religionen, hvarom vittna de många kyrkor och skolor, de här byggt. Och hvad här säges om svenskarne gäller äfven om norrmän och danskar.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Klart att en koll av utgifterna är viktig. Det kan vara intressant att få veta vad ex.vis pensionerna kunde varit, kanske hade svenska (riktiga) pensionärer haft motsvarande övriga nordiska länder.
Kredit beviljas endast finska staten, kunde man se på skyltar i affärer. Finland var det enda landet som fortsatte sina lånebetalningar på 30 talet under depressionen. När Titanic sjönk kunde man läsa i Amerikanska tidningar om överklassfolket som räddade sig före kvinnor och barn. Tidningar skrev att det varit till större nytta för USA om de finländare som drunknade fått leva. Svensktalande delen av Österbotten hade procentuellt störst andel av sin befolkning som USA emigranter, större än Sicilien.
Som vanligt en helt meningslös utredning för våra skattepengar!
Det spelar mig liksom ingen roll om individer som kommer hit för att plundra, mörda och våldta kostar 1 krona eller 1 miljon.
Dom ska ut! UT UT UT!
Om MP får som de vill kommer vi få talibanstyre i Sverige också.
En minst sagt knäpp höna.
Fru Hirvonenär ju gift med en Afghansk man så han lär väll få stanna och alla dom andra 5% kvinnor. Viktigast är att utvisa kriminella och stänga moskéer där mullorna predikar hat och terror mot väst. Den agendan ligger som en grundpelare i Islam och bör därför inte få existera överhuvudtaget i Sverige. Islam är inte bara en religion det är främst en ideologi som går ut på att kula och knäcka meningsmotståndare till underkastelse.
I Iran har dom nu tvingats stänga 50’000 moskéer för folk där har tröttnat flytt eller mördats av regimen.
Islam är en diktators våta dröm
Truth.
Hon är inte gift, inte heller ihop med afghanen enligt nätet.
Men en Björn kan finnas i närheten.
Hmm 🤔.
Vet inte vem det är mest synd om. Afghanen eller Hirvonen 😅
Skicka Hirvonen till talibanerna. En win-win situation för alla
Kanske dags att räkna på vad miljöpartiet kostar svenska folket
Om vi behöver skicka ut folk så behöver vi inte insistera på att de ska skickas hem. De viktiga är att i riket icke önskvärda individer lämnar landet. Vart de tar vägen är fullständigt irrelevant. Den som inte vill åka hem kan som alternativ åka någon annanstans.
Det är väl inte eventuella afghanska kvinnor som är problemet när asyltsunamin bestått av 95% män?