Det finns hopp, Wuhan är på bättringsvägen…

PANDEMI. Det började i staden Wuhan i Kina, redan tidig december enligt vissa, men mycket tyder på att myndigheternas agerande brast i början och att ansvariga dröjde med att rapportera epidemin internt i systemet. Det dröjde fram till den 20 januari då Kina och resten av världen fick information att KIna drabbats  – information om att det kinesiska folkets kastats av ett virus – corona, covid-19. 

Wuhan med tio miljoner invånare blev isolerat. Alla städer och samhällen i Hubeiprovinsen, med sextio miljoner invånare, blev isolerade från varandra. Det rapporterades smittade och döda från Kinas alla provinser och coronaviruset spred sig över världen. Hur det kommer att sluta vet vi inte.

-Pettersson vill trots detta komma med lite positiva nyheter trots att det verkar som paniken sprider sig bland våra myndigheter och journalister.

I Wuhan har fabrikerna börjat komma igång och läkare och sjuksköterskor firar stängningen av det sista tillfälliga sjukhuset och det markerar början på slutet av coronautbrottet i Wuhan.

Det tar nog slut här också, tyvärr blir det inte på grund av regeringens agerande utan trots detta…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

KommenteraAvbryt svar