Islamska statens mördare får jobb och utbildning i Vivalla

ISLAM. Islamister som rest från Vivalla i Örebro för att kriga för den kriminella muslimska mördargruppen Islamska staten  försöker nu ta sig tillbaka till Sverige. En del har redan kommit tillbaka och fått jobb eller utbildning. 

Polisen klassar Vivalla som ett så kallat särskilt utsatt område. Från stadsdelen har ett 20-tal personer rest till Syrien och Irak för att ansluta till terrorgrupper som Islamiska Staten. Men efter IS förluster i Mellanöstern försöker nu flera av dem ta sig tillbaka till Sverige, enligt uppgifter till SVT Nyheter.

Ett 10-tal ska redan ha kommit tillbaka och ”återetablerat” sig i samhället. – Några är i utbildning eller kör beredskapsjobb. Någon har fast jobb. Någon har familj. Det är olika vad man sysslar med i dag, säger områdespolisen Fredrik Malm till SVT.

En ska ha dömts för misshandel och en annan misstänks för bedrägeri. Men flera av de som rest kan inte komma tillbaka, eftersom de dödats nere i Mellanöstern.

SVT Nyheter har även talat med Mahdi Mohamud, ordförande i föreningen Afrikas Horn, som arbetar med ungdomar i Vivalla. Han är orolig för att de återvändande IS-terroristerna ska ta upp vapen i Sverige och vända sig emot det svenska samhället.

Om Vivalla på bloggen…

-Pettersson säger att samhället förändras, mångkultur är bra säger många. Jag föredrar när Vivalla var känt för TV-serien Svensson, Svensson…

18 thoughts on “Islamska statens mördare får jobb och utbildning i Vivalla

  1. Undrar hur det gick till efter 2:a världskriget, fick naziförbrytarna en fristad i Sverige med egna förmåner på samma sätt som ISIS terrorister får nu?
    Ansvariga politiker borde åtminstone ha fått sparken. Ring och skäll på dom. Ordentligt med skäll, dom är värda allt skäll dom kan få.

  2. Då var kanske mina kommentarer kring nattens ”smäll” i Helsingborg,
    utförd av någon liknande proffsbyggare ? Ingen av Sveriges städer vill ju komma på efterkälken,när det gäller att göra det mysigt, för ”ny befolkningen”

  3. Nuvarande globalistbejakande regering inkl 7-klövern är de sanna
    vänster/höger fascisterna. I EU- provinsen Absurdistan, kan det stora
    kriminella exprimentet pågå år in och år ut.

  4. I bland tänker man om man bytte ut islam mot nazister i nyhetsrapportering vad skulle då pkmedia skriva.
    De ser ett relativt litet gäng mer eller mindre förståndshandikappade gaphalsar som nu ska demonstrera i Göteborg som ett direkt hot mot demokratin och rikets säkerhet.
    Är det vad verklighet verkligen är?
    Oproportionerligt i högsta grad.

  5. Svenska folket verkar inte förstå hur ruggigt illa ute vi är då Sverige styrs av grovt kriminella för grovt kriminella.Svenska folket har demokrati var fjärde år när det är val sen är demokratin över till nästa val precis som det är i islamdiktaturer i tex mellanöstern.Svenska folkets rätt till trygghet och säkerhet och rikets säkerhet skiter sjuklöverjuntan fullständigt i då de värderar krigsförbrytare som skändar,våldar,och förslavar barn och unga kvinnor,halshugger och lemlästar ” de otrogna” så mycet högre än svenska folket.Islam vill dominera och härska över hela världen.Det har aldrig någonsin i hela mänsklighetens historia mördats så många kristna som nu i mellanöstern och delar av Afrika och väst vänder bort huvudet och blundar för den sataniska ondska som sker mot kristna i allahs namn allt enligt koranen och islams profet muhammads påbud och dessa helt av ondska genomsyrade varelser skall svenska folket tvingas att försörja och riskera sina liv för.Förstå vilka galningar som sitter i Löfvens antifeministiska socialistjunta, de vill inte själva bloda ner sina händer utan låter ockupationsmaktens mördare utföra det sataniska grovjobbet att slakta svenskarna.Alla ni som samarbetar med landsförrädarna i sjukklöverligan,ni som för silverpenningar ger dem personskydd tex och alla andra som står i deras tjänst för att rasera vårt land och utplåna vårt folk är precis lika skyldiga som de ni jobbar för,lands och folkförrädare ,är det detta ni vill bli ihågkomna för i framtiden när historia skrivs.

  6. Är det underförstått………..”gör ni svenskar inte som vi vill då”…………..?!

    Tänker även på de svenskar som kommer att få dessa till grannar och arbetskollegor, vilken mardröm !
    ( Det finns kanske inga svenskar kvar i det aktuella området ?)

KommenteraAvbryt svar