VÅLDSVÅGEN. En person har dött och tre personer är skadade efter svärdattacken på en gymnasieskola i Fagersta, bekräftar polisen vid en pressträff.

Dödsoffret hittades avliden inne på skolan, i samband med att en polispatrull försökte säkra lokalerna. Polisen meddelar att gärningsmannen var ”bekämpad” genom verkanseld tio minuter efter att det första larmet kommit in. Han sitter frihetsberövad.
– Vi har ett stort antal vittnen vi ska förhöra. Vi kan därför inte gå ut med alltför mycket information, för vi vill inte påverka vittnen som inte är hörda i nuläget, säger lokalpolisområdeschefen Tommy Alriksson.
Regionen har tidigare uppgett att två personer är svårt skadade. De är mellan 12 och 17 år gamla.
Enligt uppgifter i flera medier är gärningsmannen en 18-årig man som är elev på skolan och hade en tagg till byggnaden. Polisen uppger att gärningsmannen är i 18-årsåldern och att det gjorts husrannsakan mot två adresser kopplade till gärningsmannen.
Polisen vill inte säga någonting om motivet.
***
TIDIGARE IDAG. Larm om dödligt våld på Brinellskolan i Fagersta
VÅLDSVÅGEN. Polisen och räddningspersonal har larmats om pågående dödligt våld på en Brinellskolan i Fagersta. Flera personer ska ha skadats och en misstänkt gärningsman med ett svärd har omhändertagits, enligt kommunen.
Polisen uppger att man är på plats och arbetar med ett stort antal olika resurser. Flera skolor har inrymts medan insatsen pågår.
– Vi håller på och säkrar byggnaden på plats och förhör en massa vittnen. Det föreligger ingen fara för allmänheten i detta nu, säger Pelle Vamstad, pressansvarig i polisregion mitt, kort efter att larmet kommit. – En person har gripits, en man, säger han.
Fagersta kommun skriver på sin hemsida att ”en gärningsperson med svärd har tagit sig in på Brinellskolan och skadat flera personer.” Brinellskolan, Olympen, Fagerstahallen, Risbroskolan, Skogsgläntan, Björksta, Prästkragen och Norrbybacken är inrymda.
Allmänhet uppmanas till att respektera avspärrningar och lyssna på polisens uppmaningar, skriver polisen på sin hemsida.
Enligt Fagersta-postens reporter på plats är det stor polisiär närvaro i området och en ambulanshelikopter. – Det är vissa ungdomar utanför, men i stort sett verkar det vara lugnt, säger hon.
Fagersta har knappt 13000 invånare.
Den nu aktuella Brinellskolan har tidigare utsatts för hot som bedömts allvarliga. I somras rapporterade SVT om att flera skolor i Fagersta stängts tillfälligt eller inrymt sina elever. Detta efter hot om en kommande skolskjutning.
Orsaken var ett klotter som upptäckts på skolan. – På en skoltoalett på Brinell har man hittat ett hot om att det ska ske en skolskjutning. Det står inget på vilken skola eller vilken tid och det har inte skett något faktiskt hot, men vi behöver ta det här på allvar, sa Fagerstas säkerhetssamordnare då.
Den gripne är en 18-årig man som tidigare gått på Brinellskolan i Fagersta är gripen efter dådet mot skolan. Mannen har gått in på skolan med svärd och flera personer har skadats.
Mannen ska vara hemmahörande i Fagersta och är tidigare dömd för en misshandel av en annan elev när han gick i grundskolan. Straffet landade på 25 timmars ungdomstjänst.
Senast i höstas ska 18-åringen ha varit placerad enligt LVU då socialtjänsten ansåg att han hade flera riskbeteenden.
Enligt uppgifter till flera medier ska mannen ha blivit skjuten i benet i samband med att han greps. Han ska sedan ha förts till sjukhus.
Flera personer är skadade. Enligt regionen har minst två skadats allvarligt.
Brinellskolan är en kommunal gymnasieskola i Fagersta, norr Västmanland. Den har fått sitt namn efter Johan August Brinell, en svensk metallurg.
På Brinellskolan går runt 450 elever.
Högskoleförberedande program
- Ekonomiprogrammet
- Naturvetenskapsprogrammet
- Samhällsvetenskapsprogrammet
- Teknikprogrammet
Yrkesprogram
- Barn- och fritidsprogrammet
- Bygg- och anläggningsprogrammet
- El- och energiprogrammet
- Fordons- och transportprogrammet
- Försäljning- och serviceprogrammet (handel)
- Industritekniska programmet
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Nu sägs att han var elev till skolan, så inte konstigt att han kunde passera.
Jobbigt för vänstern att han inte är nazist. Förmodligen vänsterextremist eftersom det är tyst från fake News svt.
Ni som trycker tummen ner på det mesta som skrivs.Tänk efter lite först hur det var möjligt för den killen att komma in på skolan då den påstods vara så ”säker”.Skriv gärna själv hur ni tror det var möjligt…
Maya! Fattar inte varför tummen ner heller. Förstår inte heller hur han kunde komma in på skolan iförd hjälm. Fattade som han hade det. Sen har jag sett bilder på hans tiktok.
SD vill ju inrätta psykiatrihemm. Ny form av mental vård. Det kan onekligen behövas som det verkar. Killen hade misshandel på en elev i någon annan skola. Han hade varit på LVU. Ett fruktansvärt tragiskt händelse som kanske kunnat undvikas. För vad jag fattat så har han väl lagt ut grejer på sociala media innan.
En ”säker” skola som var låst och man behöver passerkort för att komma in.Trots detta så lyckades denne sjuke gärningsman komma in.Antagligen så lämnas inte passerkort in efter man har slutat där,så följaktligen cirkulerar det då en massa icke tillbakalämnade passerkort bland gamla elever.Hur kan man då kalla den här skolan för en ”säker”skola ? Jag behöver inte ha rätt i detta då det är en hypotes som jag har.Om jag har rätt så är det som vanligt slarv och naivitet som gjort detta möjligt.För ingen lär väl ha släppt in den här killen i den utstyrseln utan att dra öronen åt sig ?
En person vars behörighet har upphört, behöver inte nödvändigtvis lämna in sin tagg eller passerkort för att tillträde ska avslutas. Passersystemet är så finurligt att man enkelt kan spärra från datorn. Man kan också selektera behörigheter till vissa zoner. Att uppdatera systemet ingår i de återkommande rutinerna.
”En 18-årig man” har begått ett fruktansvärt dåd, 18-åriga ”pojkar” utvisas. Journalister ska visst ha etiska budord att hålla sig till – nog borde de ha kommit överens om att 18-åringar endera är män eller pojkar? Fanns det tidigt fakta, eller var förhoppningarna, att ”mannen” var etnisk svensk?
Han är säkert kompis med Aldo.
Blir spännande att se om etablerad media publicerar namn och bild som vid fallet i Trollhättan.
Sätt på kikarsikten åt insatsstyrkan så dom lär sig träffa på rätt ställe..
Ytterligare poäng till Sverigedemokraterna i kampen mot invandrares grova brottslighet
Detta är ett fall för skarprättaren eftersom insatsstyrkan är så dåliga att skjuta.