12 thoughts on “Musik till fredagsölen

  1. Och Rammstein är det bästa från DDR , Ska inte förglömma Nina Hagen också en gåva från DDR Och det finns inget DDR i dom Kolla dok om Rammstein på SVT play den är riktigt bra .

  2. Ultimata beviset . Rammstein har spelat in minst en skiva i hans studio i Grangärde Man blir så förvånad ingen vet , Jag gillar Kent . men Pain har nog sålt dubbelt men inte i Sverige ?

  3. Nu är det så här att Peter Tägtgren är född och uppvuxen i dalarna . Och att han har haft ett nära samarbete med Rammstein är inget nytt för någon som bor i dalarna Men hade han bott i Stockholm , då jävlar visste hela Sverige om det . Nu är det lilla Grangärde han är född i . Men han kanske vill ha det så , kan nog vara så .inkognito ……

  4. Mycket bra låt med Pain. Med en tillbaka blick av att komma hem till sina rötter. Alla har vi nog den önskan till och från.

    Själv är jag uppväxt med radions program från början av 70-talet som en stor musik inspiration, förutom vinylskivorna som man då hamstrade i ur och skur.

    Radion var ju en guldgruva för att spela in bra musik på kassettband.

    Ett av mina favoritprogram från radions guld era, var ”Hemma hos”.

    Hemma hos var ett radioprogram som gick i Sveriges Radio P3 mellan 1971 och 1976. Programledare var Kjell Alinge och Janne Forssell, underrubriken kulturfunk från de befriade områdena.

    Programmets improviserade och stundtals anarkistiska humor gjorde att de fick lika många hängivna beundrare som fientliga belackare; ingen kunde vara neutral.

    Där hörde jag Kjell Alinge spela Foghat och
    ”Terraplane Blues”, precis när skivan ”Fool for the City” hade släppts, 1975 . Vinylplattan inhandlades dagen efter.

    Är fortfarande en av mina stora favorit-låtar.

KommenteraAvbryt svar