Hur många gånger har vi inte sagt att- nu räcker det? Nu gick Wallström och Hultqvist in och ”styrde” upp politikerna i Slite. Vi hyr inte ut hamnar till Ryssen, punkt slut. Ingen skall inbilla mig att de endast lämnade information som fick kommunen att avstå från att hyra ut hamnen till det rysk (51%)-tyska-holländska-franska gasbolaget Nord Stream 2. Samma sak i Karlshamn. ”Säkerhetspolitiskt läge”- försök med något annat Wallström.

Enligt Text-TV hade Wallström och Hultqvist endast förklarat under mötet med de Gotländska politikerna att de ”ogillade” planerna på att hyra ut hamnen men att regeringen inte kan KLAMPA in i kommunernas självbestämmanderätt. BS skulle jag vilja kalla det men det har jag inga bevis för, bara aningar.
Lars O. Grönstedt som är Nord Streams rådgivare är självklart kritisk. Grönstedt säger att Nord Stream är ett Schweiziskt företag och att holländare sköter rörläggningen. Var kommer ryssarna in i bilden mer än att gasledningen kommer från dem och att det ligger i deras intresse. Självklart mer än så då de äger 51% men arbetet skall inte utföras av dem.
Försvarsminister Hultqvist var mycket nöjd. -Vi hade väldigt bra diskussioner där vi kunde bidraga med information, även sekretessbelagd. Jag tycker att det är tillfredsställande att man nu tagit detta steg, säger han till TT. Samtidigt framhåller han att det INTE förekommit diskussioner om ekonomisk kompensation till kommunerna.
”Tillväxt-och utvecklingsbefrämjande åtgärder” har de diskuterat – är inte på sätt och vis samma sak fast med andra ord. Jag tror aldrig att vare sig Slite eller Karlshamn släppt detta utan löfte om annan kompensation.
Självklart har det diskuterats, Karlshamn vill ha kompensation enligt SVT så de skall inte snacka en massa goja. I artikeln står det citat: Budskapet kommer att föras fram av Gotlands socialdemokratiska regionråd och det socialdemokratiska kommunalrådet i Karlshamn vid ett möte på UD under tisdagen, dit de båda är kallade för att ta del av regeringens säkerhetspolitiska bedömning.
Varför skulle SVT fara med osanning om detta? Nej det är snarare våra 2 regeringsrepresentanter som handskas väldigt vårdslöst med sanningen.
Jag tror att allt detta bottnar sig i en önskan att sätta Putin på plats. Visa Putin att han inte kan rubba Sverige. Att han inte kan göra som han vill utan att ”VI” skall visa honom…..!Sverige är inte ett dugg intressant för Putin att ”övermanna eller inta” Vem tror Wallström att hon är? Hon har orsakat så mycket problem för Sverige genom sina uttalanden och plumpar så nu måste snart någon säga stopp.
Löfven har hon väl i sitt koppel så då finns bara alliansen och SD som kan stoppa henne.Putin är världen näst mäktigaste eller kanske den mäktigaste mannen. Hur kan Wallström tro att han har ett intresse i att ”slåss” med henne. En uppkäftig utrikesminister från lilla Sverige? Han sitter nog och skrattar åt hennes tafatta försök att ”nita till” honom. Däremot skrattar han nog inte över hennes idioti att stoppa hamnarna från att hyras ut.
Margot Wallström skulle prata med Putin istället för att bete sig som en bortskämd skitunge. PRATA. Om det inte är för sent för henne där också. Israel, Turkiet, USA, hennes Palestina, finns det fler?? Makten kan vara farlig för dem som inte kan hantera den.
Vad är problemet undrar jag? Den nya gasledningen skall löpa parallellt med den gamla som blev klar 2011. Varför skall Europa inte bli mer beroende av den ryska gasen? Europa är redan beroende av den – bråkar vi för mycket kanske den stängs av, har ingen tänkt på det? Självklart måste alla länder ha alternativ energi ifall något skulle hända med gasledningen. Vi lever i osäkra tider och jag tycker att vi har mycket värre saker att oroa oss för än en rysk gasledning!!
Karlshamn Slite
[…] tidigare på Petterssons […]
Vad är det som är så bra med att svenska strategiska hamnar hyrs ut för ett ryskt projekt? Är inte tanken att uthyrningen skulle permanentas så länge som gasledningen existerar? Kan inte de för projektet närmast sörjande själva stå för sevicehamnarna?
Även om svenska regeringen består av idioter så tycker inte jag att Putin skulle utgöra något bra alternativ för Sverige.
Fyfan för dessa landsförrädare som förstör vårt fosterland! Hoppas dom alla blir kulturberikade snart!
Skulle vilja ställa Sveriges feministregering med Stefan Löfvén, Margot Wallström, Peter Hultqvist m fl inför detta scenario och se hur de reagerar.
Vad gör regeringen om larmet kommer att Vladimir Putin med sina militära bombnedslag i videon nedan planerar blixt-anfall mot hamnarna i Slite på Gotland och Karlshamn i Blekinge för att snabbt ockupera de områden ryssarna vill använda för bygget av gasledningen Nordstream2.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=ivWPo4-h38A&w=560&h=315%5D
Har vår svaga feministregerings försvarsstyrkor tillräcklig motståndskraft i dagsläget att förhindra de ryska militärinnorna från att landstiga och ockupera vårt territorium?
Vad tror ni?
De är välkomna när som helst. Jämför ”våra” fula och äckliga feminstsubbor inom politik och inom statsförvaltningen med dessa vackra kvinnor. Tänk att ryssarna var fattiga för bara 20 år sedan efter ljugens fullständiga plundring av det forna Sovjet efter slakten på icke-ljugare. Sen kom Putin och byggde upp nationen och gav dem stoltheten tillbaka. Rensade upp bland pervoträsket och satte skönhet, hälsa och moral som ledstjärnor. Då ville massor av ryssar flytta till bl.a. Sverige. Vad såg de as inom politik och media till att göra då? Hjärntvätta folket med fortsatt rysshat och istället har vi importerat inkompatibla vilddjur, bestar, och håriga och svartögda rovdjur.
Ryssofobin är ett sossepåhitt, en avledningsmanöver, så att folk ska rikta uppmärksamheten bort från reella, den enda påtagliga, faran – islam och islamiseringen av Europa.
Jag bor i en av städerna i fråga.
Jag kan inte begripa sthlmarnas ytterst påtagliga ryssofobi.
Varenda nyhetssändning man hör/ser kan man fatta vinklingen om att ryssen är det stora hotet. Tänk om dom beskrivit fakta om islams hot på samma sätt. Kvittar om det är syrien eller några rör vid nån hamn i sverige. Media i populister försöker framana en oro och hat för att svensken ska glömma det verkliga hotet mot vår säkerhet.
Vi har redan ryssar o andra nationaliteter i hamnarna och rör från Ryssland ligger på bottnen till havs.
Ser det hela spektaklet som ytterligare ett exempel på att det offentliga Sverige borde kallas absurdistan.
Som ryska hållet med dig till 100%..
Stockholmare är inte rädda för ryssar. Vi är inte ett dugg rädda. Jag känner faktiskt inte en enda person som inte genomskådat vår makt”elit” och deras hejdukar inom media, myndigheterna och inom institutionerna. Många jag pratat med välkomnar en rysk invasion där spetznaz så fort som möjligt och helst brutalt avlivar regeringen, MUST, FRA, Skräpo och så många som möjligt av förrädaräcklen och tar kontroll över landet och ger oss möjlighet att göra Sverige great again. Ett Sverige som blir sunt och förnuftigt som förr. Att tro att Ryssland är som det gamla judiska sovjet där regimen slaktade miljoner och åter miljoner icke-judar – det gör bara idioter. Det är ju i Sverige som det riskerar ske och framförallt i USA om inte Trump ser till att kapa Rotschildhydrans alla huvuden fortast möjligt nu om de inte lyckas stoppa honom från att bli potus. Den ryska vodkan ligger på kylning, vi övar på ryska artighetsfraser och på att spela och sjunga ”kalinka” och andra ryska sånger för att välkomna dem, de är efterlängtade.
Nu vet Putin med säkerhet var han har hela den svenska politiska eliten. Ryssland har redan sjösatt plan B.
Jag förstår inte vad de är oroliga för, tror de att Putin skall komma ridande på häst med sin armé efter sig genom gasrören för att ta Sverige.
Svensk media med SVT/SR i spetsen borde försöka få medicinsk hjälp för sina fobier.
Gas från Ryssland till Tyskland är bra för miljön och därmed också för oss här i Sverige och vi borde vara tacksamma om det byggs flera gasledningar av Ryssland och Tyskland mellan länderna.
Oron växer i Sydeuropa , mellan den fattiga befolkningen och ockupanterna.
http://www.express.co.uk/news/world/743558/Rome-war-migrants-poor-Italians-Vatican-City-Virginia-Raggi
Det är väl troligtvis som så att regeringen kan inte garantera arbetarnas säkerhet i Sverigeistan!
Inga problem! Vi lever så gott av alla pengar som invällningen och ockupationen av totalt ointegrerbara analfabeter ger, så vi behöver inte dessa jobb!
Det har försvunnit 600 000 industrijobb från Sverige dom senaste 6 åren, så vad gör väl några till!
Regeringen är kanske orolig för att ryssarna ska spionera och kartlägga islamska statens förehavande i Sverige?
Två nyheter av intresse på morgonen idag. Efter 45 år drar LO i nödbromsen. Det var LO som tvingade SAP att övergå från reglerad arbetskraftsinvandring till flyktingmottagning efter Erlanders avgång: https://unvis.it/dn.se/debatt/sverige-maste-aterga-till-en-reglerad-invandringspolitik/ (V.v. bortse från det poserande språkbruket.)
Nu är Putin personligen inne och hackar: http://www.svt.se/nyheter/utrikes/uppgifter-putin-inblandad-i-hackning-mot-demokraterna-i-usa (Hur var det nu med ”fake news”?)
Om det är sant så är han ju långt ifrån ensam………..
Hahaha. Nej, det är inte sant. Allt som dessa ljugare själva gör projicerar de på andra. Det är en metod de använt ända sedan Talmud skrevs. Nu skyller (((de))) ju t.o.m rovdjurens och bestarnas sexattacker mot Tyska kvinnor på Putin. Skrattretande om det inte vore så sjukt och så allvarligt.
https://www.nordfront.se/tysk-tidning-putin-beordrade-sexattackerna-i-klon.smr