Massutvisning blev utvisning

INVANDRING. I morse skrev vi om Uppsala Nya tidning och det de kallade massutvisning. Efter påpekande från läsare inser UNT att tretton personer inte är några massor och har ändrat rubriken till utvisning, men de borde även nämna att risken att dödas förekommer i Sverige också.

unt_utvisning

TIDIGARE IDAG. Är tretton personers hemresa massutvisning från Sverige till Afghanistan

Natten mellan tisdag och onsdag flögs 13 personer tillbaka till Afghanistan i ett chartrat plan finansierat av Frontex. Elva hade fått avslag på sin asylansökan och två hade dömts till utvisning i domstol rapporterar gränspolissektionen på Nationella operativa avdelningen, till polisen.se.

Nu blev det tretton personer, betydligt färre än de 50 det talades om i måndags men de kommer att få åka senare. Under 2017 kommer utvisningarna att öka i antal enligt polisen och det måste upp till 200 om dagen om inrikesminister Ygemans löften om 80000 ska kunna hållas, fast jag tror att det löftet gällde 2016 och har spruckit för länge sedan.

I söndags protesterade vänsterextremister mot svensk demokrati eftersom samtliga som utvisats har fått sin sak prövad i flera instanser. Upsala Nya Tidning kallar det massutvisning.

-Pettersson undrar om det blir några skriverier om felaktigheter i nyhetsförmedlingen av hatmedia över att tretton personers avresa kallas massutvisning eftersom vi i alternativ media påstås ha fel när vi pratar om massinvandring av flera hundratusen personer?

Alltså enligt Hatmedia är 13 personer massor medan 100.000 är några få.

Den 15 juli 2010 skrev jag nedanstående om Massutvisning och Sveriges Radio

Sedan 2008 har 460 (Fyrahundrasextio) irakier MASSUTVISATS från Sverige till Irak enligt Dagens Eko i Sveriges Radio.

I Sverige finns sedan tidigare över 100 000 irakier och de senaste 25 åren har c:a 1,2 miljoner människor beviljats uppehållstillstånd i vårt land av olika anledningar. Då pratas det aldrig om några MASSOR, märkligt och knappast förenligt med Sveriges Radios uppgift att vara saklig, korrekt och opartisk i sin rapportering.

Dessa 460 har har vägrat lämna landet frivilligt för att de inte uppfyller de enkla kraven i västvärldens mest generösa invandringssystem, det nämner inte Dagens Eko.

Sveriges Radio beklagar sig också att de flygs till Bagdad och lämnas på flygplatsen där. Bagdad är enligt SR väldigt farligt.

Att åtskilliga Irakier flyger på semester från Sverige till Bagdad och till och med tar med sig sina barn dit verkar vara helt okänt för Sveriges Radio.

I Irak dödas färre personer per dag än i Sydafrika, där det mördas c:a 60 personer om dagen, där har det nyss varit fotbolls-VM med massor av besökande turister. Irak är säkert farligt men det är det i Sydafrika,  Södertälje och Malmö också för fel personer på fel plats vid fel tid.

 

16 thoughts on “Massutvisning blev utvisning

  1. DE RISKERAr ATT DÖDAS läser jag i den ovanstående texten ifall massutvisning verkställs. Vad riskerar då vi svenskar i Sverige om detta INTE verkställs?

  2. Inom medicinen kan bl a följande sägas om massa (som en klump/ansamling/knöl (lat. tumor)):
    Mass
    Commonly used as a synonym for tumor or neoplasm.

    Knölinvandring? Skulle man kunna säga så?

  3. Iraqi Airways flyger från Arlanda till Bagdad. I terminalen ät det knökfullt med araber, hucklen som tjattrar i mobilen, skräniga ungar. Rena infernot.

  4. Varken Sverige eller något annat europeiskt land bär något ansvar för primitiva primater från tredje världen.

    Våra förrädiska makthavare beslutade sig för att ge illegala invandrare tillgång till Svensk sjukvård på bättre vilkor än Svenska medborgare så reagerade ingen,när samma beslutsfattare beslutade sig för att ge alla världens Eritreaner, Afghaner och Syrier PUT.

    Det sprider sig som en löpeld genom Afrika att Sverige som enda land i världen ger alla som säger att de är från Syrien eller Zoomalia permanent uppehållstillstånd med allt vad det innebär.
    Bara att en tar sig över det farligt blöta Medelhavet och direktbuss från Italien så har du och hela din familj ert på det torra.

    .

  5. Hur fantastiskt det är med det mångkulturella paradiset ?

    Löfven slår alla rekord , importerar islamistiskt livslångt bidragsberoende .
    I Sverige dräller det av icke vita papperslösa och illegala invandrare från alla möjliga länder, 1,5 miljoner är inte i behov av skydd utan har kommit hit av andra skäl.

    Givetvis ljuger Systemet om med hur mycket antalet främmande parasiter ökar varje år.
    Inga underskott eller kostnader är för stora på detta område.

    Det går lätt och smidigt att dölja, döpa om och smussla med. Medierna rotar inte i detta heliga område, eftersom de i åratal, liksom politikerna överlag, jublat över den gigantiska immigrationen.

    Det finns inga gränser, vare sig för immigrationen till Sverige eller sanningshänsyn bland redaktioner eller politiker.

  6. Det är inte bara som ovanstående där 13 av 160 00 skall
    vinklas till massor av journalisterna. Samma sak gäller
    med flyktingbarnen där i bästa fall äldre tonåringar skall
    vinklas till barn. Säger något om dagens journalistkår
    och i synnerhet SVT och SR när det gäller relevant sak-
    lighet och objektivitet.

  7. Vi kan inte hålla på och peta med 13 personer när det är en miljon vi vill bli av med. Sätt in fartyg, flygplan, tåg eller precis vad som helst för att få stopp massinvandringen.

KommenteraAvbryt svar