Moderaterna 2012: "Diskussionen kring ensamkommande barn är onödig"https://t.co/9YUqRWvpW6#svpol pic.twitter.com/4lX1TYtW22
— Migga_X (@migga_x) June 8, 2016
Några av Moderaternas vallöften 2010. De genomförde inget på de fyra år de hade makten efter dessa vallöften utan gjorde i stället upp med Miljöpartiet.

Kommer aldrig att förlåta moderaterna för vad de ställt till med. Aldrig att de kommer få min röst mer.
Det är Morötterna som försatt Sverige i denna situation. Så, nej dom kommer aldrig få min röst.
De som går att lita på i dagens Sverige är lätträknade.
Kan du rekommendera någon…Enda förbehållet är,att det inte är en extrem vänsteridiot som du !
Jag raderade Carola, hon kallade sig även Jocke ibland…//Pettersson
Anna Karisma Batra kör rasisttugget i full speed.
Kan man lita på någon politiker? Vet du skillnaden mellan en häst och en politiker? Hästen kan inte sko sig själv.
Likheten mellan politiker och blöjor…
…gör sig verkligen påmind. Båda behöver bytas med jämna mellanrum,
och anledningen är densamma: De blir snabbt fulla med s***
Nej, det går inte att lita på politiker. Det är några falska j%^&#! allihop. Oavsett färg.
Uppdaterad 1 september 2016.
http://www.dagenssamhalle.se/sites/default/files/tabell_66.jpg
DÖ lever, men Alliansen är DÖD. Byt ut M styrelsen eller tappa väljare.
Moderaterna har alltid strävat efter inflytande, decennium efter decennium har de bidragsgivande partierna haft makten dessutom har de skattat befolkningen på ett närmast konfiskatoriskt sätt.
För att minska skatter och för att bedriva en gynnsam politik för företagen och dess anställda har partiet tvingats att samarbeta med partier som tyvärr inte varit att lita på.
Den tiden är nu förbi de gamla moderata värderingarna sitter ånyo i högsätet.
Där de ekonomiska perspektiven har en framträdande roll.
Sänk skatten, var försiktig med bidragen, främja lag och ordning och ett försvar som är trovärdigt.
Dessutom är de, de enda som kan på ett realistiskt sätt hoppas på statsministerposten.
Har tipsat dig tidigare..Bland Petterssons läsare lär du inte kunna omvända någon.Hans läsare (95 %) har alla hästar i stallet !
Du samt en del islamister,vänsterextrema och andra vilseledda, utgör de resterande 5 %….. 🙂
De som vill att Sverige skall utvecklas ekonomiskt förstår nog att vi haft nog av ”socialt samvete”.
Att ständigt betala skyhöga skatter som används till att försörja folk som trots att de har alla hästar i behåll inte försörjer sig själva är inte hållbart i längden.
Att ha ytterligare ett vänsterparti som SD i riksdagen är ett hot mot Sveriges ekonomi.
Lova guld och gröna skogar åt dem som inte vill eller förstår att för att Sverige skall utvecklas så måste alla anstränga sig.
Svenska ordspråk är något du ständigt förirrar dig i. ”Alla hästar i behåll” ?? ”Ha alla hästar hemma” heter det. Men har man inte ”alla skruvar i behåll” blir det lätt kaos och förvirring.
Tja,vad gäller era statsministrar,bör ni i M ligga väldigt lågt…Påminner dig bara om Bildt och Reinfeldt.Större skada för landet,har endast O.Palme åstadkommit !
Ju större stöd alliansen får ju större chans att Sverige får en balanserade och sverigevänlig politik.
Arbete måste löna sig.
Om inte, vad händer då?
Jag vet inte om Moderaten 2018 är dum på riktigt eller bara spelar dum,? Kommer du ihåg Fredrik Reinfeldt, det enskilt största skadedjur som åsamkat Sverige mer skada än alla
andra ledare tillhopa? Inte bara gett landet oreparerbara skador
för decennier framåt, som dessutom varit grovt oförskämd mot
landets befolkning med förnedrande epitet om folkets förstånd,i
ett av Världens mest utvecklade länder? Allt detta har vi fått ta emot av en kvarts neger från Afrika där utvecklingen står lika
still idag som för 75 år sedan?
Nu var det exceptionellt med den största landsförrädaren sedan Cronstedt vid rodret men jag tror ändå att de med lock och pock, hugg och slag måste drivas ända in i fållan. Bästa metoden för det är dåliga valresultat då av någon outgrundlig anledning uppvaknandet sker. 😉
Jag kommer aldrig att förlåta Reinfeldt eller hans partiledning som lät honom fortsätta utan att ingripa. Ja, man har inte ens omdömet att nu ta avstånd i efterhand och byta ut hans lakejer.
Pettersson:
Det påminnes vi gamla på bloggen om dagligen.Detta sedan en ny förmåga hittat dig,och plitar ner sin MUF-propaganda dag ut och in !
M som i ordet minne,tycks i varje fall vara kort inom deras parti !
Lita definitivt inte på en moderat, deras fabulering är likvärdig en arabs.
Galen föredrar substanslösa kommentarer utan en politisk diskussion.
Galtens melodi är personangrepp.
Men Sveriges ekonomi är beroende av en politisk diskussion.
Ich kenne meine Pappenheimer!
Har Sveriges ekonomi blivit bättre av den massinvandring som ditt dumma parti tillsammans med Miljötalibanerna står för?