NYTÄNKANDE. Global Innovation Index rankar världens ekonomier baserat på deras innovationförmåga, inklusive forskning, teknik, infrastruktur, affärsförmåga och kreativ produktion. Dessa länder sticker ut för sina starka innovationsekosystem, avancerad teknik, forskningsförmåga och förmåga att förvandla idéer till verklighet.
-Pettersson tycker som vanligt att Sverige är ett bra land, vi har mycket att glädjas åt, även om det mesta kan förbättras men generellt tycker jag det gnälls för mycket. Vi borde försöka jämföra helheten…
Sverige är ett av världens bästa länder att leva i

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Va? Är inte Ryssland i topp? Har Putin verkligen godkänt det?
WIPO i all ära.
En nära vän till mig har utvecklat teknologi för ett potentiellt miljard projekt.
Registrerade på WIPO och diverse andra patent instanser strax innan
jag fick kontakt med honom.
Som av idag, utsatt för ganska fula försök till ut manövrering,
till den grad att han påverkas psykiskt.
Påminnande lite om Rausing och tetra pak.
Det är en av anledningarna till att större delen av alla uppfinningar aldrig
registreras via typ WIPO, patent byråer m.m.
WIPO’s lista visar bara ett fåtal av de uppfinningar som verkligen finns.
Som många innovativa tekniker/forskare, helt enkelt avstår från den typen av exponering för att undvika ekonomiska predatorer.
Inga araber eller afrikaner finns med. Vad säger det om Sverige? Dessa grupper närmar sig 20% av befolkningen. Hur ska dom försörjas?
Tyvärr. En lista där Kina som snart har tagit över hela världen kommer först på tionde plats ger jag inte mycket för.
Kalasbetalaren, Kina är bland världens främsta länder på många områden, men landet är stort och som helhet har det långt kvar till de främsta…
Det räcker inte bara med att vara ”innovativ” det gäller att man också bor i ett land som kan och ger möjlighet att marknads generera innovationerna, tyvärr hamnar Sverige långt bak i den tävlingen !!!!!
Man måste också kunna ta beslut på fredag och ”starta processen på måndag”.
Fr Elsa, Sverige är duktiga på att förvandla idéer till affärer, det är ett av områdena i undersökningen även om medias rapportering ofta är negativ.
Skype och Spotify är två relativt nya innovationer. De svenska datorspelen står för en bra del av den svenska tjänsteexporten liksom skatteintäkter på drygt tio miljarder. Sedan har vi de gamla bolagen som hela tiden utvecklas. Ericsson gör inte samma produkter idag som tidigare. Läkemedel går bra.
Sveriges varuexport 2025: Ca 2 044 miljarder kronor.
Tjänsteexporten tillkom med över 1 320 miljarder kronor.
Jag tror inte det är gammalt skräp som säljs.
Och Fazzist Ryssland finns inte med på lista.
Fazzismen har aldrig visat sig vara innovativ eller framstegsinriktad på annat än krig, elände, barbari och folkmord som vi ser i Ukraina.
Men tyvärr finns även ONDSKA och fazzism även i Sverige och det ser vi tex i form av tummar ner till stöd för barnamördarna i Kreml.
Vi är ett av få länder som hade ett eget stridsflygplan bara en sådan sak. sen har vi ju haft många uppfinnare genom åren. SKF Alfalvall. ihård konkurans mot Norge som uppfann osthyveln och Gemet..
Det gem vi använder är en engelsk uppfinning, inte norsk. Det är en myt att det uppfanns av Johan Vaaler. Osthyveln stämmer dock, även en viss skidbinda och ett lås till hotelldörrar 🙂