I en av de otaliga snyftare vi nu tar del av i media, får vi mycket av det som hävdats bekräftat.
Propagandakanalen SVT har i ett nytt snyftreportage intervjuat en kulturjournalist som flytt krigets Syrien. I reportaget bekräftar kvinnan det vi egentligen redan vet.
Khozama Rasheed, som kvinnan heter, är palestinier och bodde i en av Damaskus stadsdelar som byggts upp kring ett ursprungligt flyktingläger.
2012 når kriget stadsdelen Yarmouk och människor börjar fly i stora skaror. I slutet av 2014 intar IS området och då bor endast 18 000 av stadsdelens 200 000 invånare kvar. Redan 2012 valde Khozama Rasheed och hennes familj att fly och flykten gick till grannlandet Libanon.
I Libanon hyr de ett hus, men får svårt att klara ekonomin och det sociala. De bor dock kvar i ett och ett halvt år, sedan får de möjligheten att fly vidare till Turkiet. Ganska snart får de kontakt med en flyktingsmugglare som är villig att ta dem vidare till Grekland. Så sker också efter tre månader. Efter en natts båtresa hamnar familjen på en av Greklands underbara turistöar, där de tillbringar några dagar. Familjen söker asyl, får sex månaders uppehållstillstånd och reser vidare till Aten där de bor hos släktingar. I Aten köper de falska pass av en av alla de som tjänar miljoner på flyktingindustrin och sedan bär det av till Sverige, där de nu bor i en liten mellansvensk stad med permanenta uppehållstillstånd. ”Här ska vi starta ett nytt liv”, säger kulturjournalisten Khozama.
Vad bekräftar då denna historia?
Jo, för det första att familjen befunnit sig på flykt i två och ett halvt år i diverse muslimska länder. I dessa länder har de inte möts med respekt, fått den sociala status de velat och inte erbjudits de ekonomiska förutsättningar de hoppats på.
Av den anledningen väljer de Europa. De kommer till Europa, i det här fallet Grekland, men väljer att inte stanna där. Målet som för så många andra är Sverige och här kan vi ana att svensk signalpolitik spridit rykten till hela världen och att det är denna som gjorde att familjen Rasheed reste vidare. Minns att familjen hade släktingar i Grekland och just detta att flyktingar väljer länder där vänner och släktingar bor, har alltid varit ett försvar från svenska 7-klöverpolitiker när asylströmmarna når in över vårt land.
För det andra får vi veta att familjen tillhörde Syriens mer belevade medborgare. Detta har tidigare bekräftats när det hävdas att en stor del av de som flyr Syrien är läkare, lärare, advokater, ingenjörer m.m. Detta förvånar inte med tanke på de summor flyktingsmugglarna tar för sina resor till Europa och Sverige.
För det tredje får vi veta att de som blir kvar i Syrien är de mest utsatta och fattiga. ”De som har pengar, guld och förmögenheter lämnar Syrien. De som inget har blir kvar”. Med dessa ord i färskt minne ska vi ta del av svenska regeringars migrationspolitik. Den svenska regeringen tar allt mer av biståndspengarna som ska hjälpa just de mest utsatta, för att istället finansiera vardagen för alla de väl bemedlade som har råd att ta sig hit…lärarna, läkarna, ingenjörerna, advokaterna m.fl. En omvänd Robin Hood-politik, som vi på Petterssons skrivit förut. Man tar från de fattiga och ger till de rika.
För de fjärde får vi veta att Khozama Rasheed vill börja jobba, så att hon kan försörja sig själv och betala tillbaka de skulder hon har till människor som hjälpt henne på vägen. Om hennes make är lika villig att ta ett jobb står inte, inte heller hur familjen ska betala tillbaks de skattemiljoner svenska medborgare redan har och kommer att bistå med.
Något som inte frågas eller skrivs i SVT:s artikel är en viktig aspekt i sammanhanget. Vi vet alla hur våra 7-klöverpolitiker står i debatter och hävdar att Sverige behöver dessa flyktingar för vår framtida välfärds skull. ”Ett lands välstånd är beroende av en stigande befolkningskurva”, är ord som både socialistiska och borgerliga politiker kastar fram med entusiasm. Igår kunde vi läsa hur nära 12 miljoner syrier är på flykt, halva landets befolkning. Vad sker då när kriget tar slut, för krig tar alltid slut även om det i Syriens fall ser mörkt ut just nu. Får svenska politiker sin vilja igenom kommer merparten av dessa 12 miljoner syrier sitta med permanenta uppehållstillstånd i Europas länder. Då ställer sig frågan som inga svenska politiker får. Vad sker då med Syrien om halva befolkningen försvunnit och vilka ska bygga upp landet när läkare, lärare, ingenjörer, advokater m.fl. lämnat landet och inte tänker återvända?
Källa: SVT

Snart dags att flytta igen….Lycka till att starta ett nytt liv här i vårat hemland….
Fast det är ju bara 10% som har högre utbildning.Resterande 90% som kommer till Norden måste ju få hjälp härifrån på något vis för att kunnat ta sig ända hit.
Steffes inlägg stämmer även in på Svenska politiker, då
de börjar brännas under fötterna…då sjappar tuffingarna
och lämnar sina nära å kära kvar i spillrorna
Nej Peter Skoglund…Våra politiker har ingen medkänsla. Dom visar kraftigt prov på grav Empatistörning.
Dagens bästa…… Sagt redan vid lunch tid….” Svenska politiker har bestämt att vi ska gå baklänges in i Framtiden” Alla kommentarer är överflödiga, resultatet står att läsa i utsagan.
Jag tror att en av anledningarna till att det finns ovanligt
många turister i Sverige i år(alltså, turister som åker hem
igen ) beror på att dom vill se hur detta idiotland ser ut
som styrs av DÖ nickar, jag är helt säker på att när dom
kommer hem, så går diskussionerna höga om hur detta
land vill gå bakåt in i framtiden istället för framåt.
Vilken lögn: att Sverige behöver dessa flyktingar för vår framtida välfärds skull. ”Ett lands välstånd är beroende av en stigande befolkningskurva”.
Det är Löfvén och hans regering som behöver massor av invandrare, rödgrönas välstånd är beroende av alla kriminella parasiter vars valsedlar kommer att garantera regeringens fortsatta styre av landet. Utan deras röster är dagens regering rökt efter nästa valrörelse 2018. Rödgröna och M-idioterna kämpar till sista andetaget för att vinna valet. Och tiden (3 år kvar) såsom medlen (påtryck och fusk) gynnar dem om vi bara sitter och ojar oss.
Här finns en som anger moteld för det vänstervridna programmet ”Sommar”.
http://nyheteridag.se/sveriges-radios-vansterprogram-sommar-far-konkurrens-har-ar-sommarpodden/
Ett mycket bra blogginlägg ,Stefan K.
”– De som har pengar, guld och förmögenheter gör allt de kan för att ta sig iväg från Syrien, de tar sin chans. Men de som inget har blir kvar. Lidandet är ofattbart.”
Konstaterar och säger Khozama Rasheed.
Våra DÖnickar som sitter i regeringen/riksdagen, har alltså plockat 8,4 miljarder från biståndsbudgeten 2015, vilket motsvarar 21% i år , för att ta emot de ”välbärgade flyktingarna” från Syrien.
Alltså pengar som egentligen tillhör ”de som inget har och som blir kvar.”
Har inte våra DÖnickar någon känsla för rätt eller fel?
Eller för att prata klarspråk, solidaritet med de riktigt fattiga som verkligen ska ha hjälpen och lever kvar i eländet i Syrien eller dess grannländer.
http://www.diakonia.se/globalassets/images/news/budget2015-stor.png
Jag såg själv artikeln och undrade i mitt stilla sinne om journalisterna är för dumma för verklighetens ”draw-by-numbers” eller om de är på strategisk reträtt och sakna men säkert håller på att släppa ut luften ur flyktingbubblan. Det sista skulle vara satanisk skickligt och drivet då de samtidigt verkar vara för en fortsatt massinvandring och släpper ut vitala sanningar till svenska folket att dra egna slutsatser av. Eller är det bara jag som är skolad att upptäcka avvikelser?
Det verkar finnas en ”kritisk massa” runt 25% då kedjereaktionen sätter fart på allvar. Om SD har passerat M inför höstens landsdagar ska jag ta ledigt, poppa popcorn, dra ned persiennerna, bänka mig framför TV:n och avnjuta den verbala slakten.
Då kan du redan idag börja planera,för dagarna framför dumburken !
Du får gärna referera från tillställningen på bloggen,eftersom vi är många som blir illamående,enbart vid synen av Beata ! 🙂