Grekiska premiärministern ”välkomnas” i EU parlamentet

Ledaren för ”the European Liberals”  Guy Verhofstadt  säger  vad han tycker om Greklands Premiärminister Alexis Tsipras.

Klarspråk! 

12 thoughts on “Grekiska premiärministern ”välkomnas” i EU parlamentet

  1. EU fuck off !!!! Brussel is full of shit….they are lost in translation….I’m sick and tired of the behavior of EU, ECB and the IMF….

  2. Liberalen:
    ”Allt vad jag tycker illa om ska förbjudas! Allt vad jag tycker om är mänskliga rättigheter som ska betalas av andra!”

  3. A pathetic speech from a EU establishment insider who is part of & caused the Greek problem, why didn’t he say this many years ago ? This man also wanted to let Turkey into the EU which gives some perspectives of his ignorance.

  4. Här är svenska översättningen på samma rader. Konstigt nog, fattas just översättningen på orden ’radical left parties’ i dess engelska definition:
    ’a coalition of left-wing and radical left parties’.
    Metoden heter ”lying by omission”.

    Syriza, grekiska ΣΥΡΙΖΑ, är ett demokratiskt socialistiskt politiskt parti i Grekland. Partiet var ursprungligen en koalition av vänsterorienterade politiska partier i Grekland och bildades år 2004. Den 22 maj 2012 ombildades koalitionen till ett politiskt parti, för att kunna erhålla de 50 extra mandat som tilldelas det största partiet i de grekiska parlamentsvalen. Partiet leds av Alexis Tsipras, som också är Greklands premiärminister sedan den 26 januari 2015 sedan Syriza ingått en koalition med det nationalkonservativa partiet Oberoende greker.

    • Jo i Absurdistan gör man sina egna ”korrekta översättningar”…
      Sanningen är att merparten inom Tsipras parti är djupröda Marxister.
      Denne och styret inom hans parti sökte/er nu smygvägen via EU, socialisera hela Europa…Kommunisternas gamla knep,att berika sig själva och låta massan betala kalaset.
      Den nye finansministern är professor just inom denna Marxistiska sektorn,utbildad i USA och England.

  5. The Coalition of the Radical Left[17] (Greek: Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς, Synaspismós Rizospastikís Aristerás), mostly known by the backronym[note 1] Syriza (sometimes styled SY.RIZ.A.; Greek: ΣΥΡΙΖΑ, pronounced [ˈsiɾiza]), is a left-wing political party in Greece, originally founded in 2004 as a coalition of left-wing and radical left parties. It is the largest party in the Hellenic Parliament, with party chairman Alexis Tsipras serving as Prime Minister of Greece.

    Så står det i Wikipedia om Greklands politiska styre. Om de – med Tsipras i täten – är vänsterradikala, kommunister alltså, hur kan man vänta sig och hoppas på räddning ?
    Man vet ju att kommunism är lika med katastrof i alla avseenden.

  6. ”De grekiska pensionerna slukar en betydligt större andel av de offentliga medlen än i Sverige, säger finansminister Magdalena Andersson.”

    ”Kvinnan från Magdala” säger ingenting om hur mycket flyktingmottagandet i Grekland går loss på. Men med take på de bilder man sett från Grekland och den ”längtan” som vissa där har till Sverige torde det vara mindre än här. Framförallt så tror jag inte att grekerna lika lättvindigt släpper in vem som helst i välfärdssystemen.

    Visst är grekernas pensionsålder uppseendeväckande låg men det förekommer även här i Sverige då främst inom frälset, den politiska klassen och bland ”flyktingarna”. Dock ska grekerna ha ”cred” för att de tar hand om sina egna gamla först och inte bara försöker bli av med dem.

  7. Guy Verhofstadt är troligen europaparlamentets största idiot och har som sådan blivit avkädd av Nigel Farage åtskilliga gånger. Sedan ska vi komma ihåg att Tsipras & Co är inte roten till problemet. Det har tidigare grekiska regimer ordnat med hjälp av Goldman Sachs och EU-kommissionen samt att Grekland har svåra strukturella problem med bland annat skatteindrivning.

    Att detta har fått pågå så länge som det pågått beror på att Tyskland och oligarker, främst amerikanska, tjänar på det. Tyskland behöver bojsänkena i form av PIIGS för att hålla nere eurokursen som annars hade skenat som D-marken brukade göra och orsaka problem med lönsamhet, lönebildning och handelsbalans.

    • Din namngivne är bara en av hundratals idioter,som parasiterar genom EU.Alkisen Juncker som lullar fram dagligen i sitt rus,är
      en figur som borde sändas till ett behandlingshem !
      Hade vi inte känt till att dessa nyttiga idioter,är små marionetter till de verkligt styrande i bakgrunden,vore skadan än större ! ;(

      • Dags för en repetition av clownerna som ytterst bestämmer över våra liv. En av de örfilar som han delade ut, den till ”han som inte är min statsminister”, ja ibland blir det rätt i ”fyllan och villan”.
        http://player.canalplus.fr/#/1268450
        Alla Europas skatteslavar betalar till deras lekstuga.

    • Kan bara instämma. Jag kunde inte sagt det bättre själv. D
      Igår gjorde jag en fasansfull upptäckt i samband med att den excentriske polacken (kommer inte ihåg namnet just nu) som gjorde Hitlerhälsningen ”Ein Volk, ein Reich, ein Ticket” att dessa överbetalda och korrumperade charlataner i EU-parlamentet har beviljat sig själva STRAFFRIHET!!
      Och jag som en gång i tiden tyckte att det var fullständigt uppförande att de förbjöd taxfree försäljning till alla medborgare förutom till sig själva.
      Tänk vad tiderna förändras.

    • Kan bara instämma. Jag kunde inte sagt det bättre själva 😀
      Igår gjorde jag en fasansfull upptäckt i samband med att den excentriske polacken (kommer inte ihåg namnet just nu) som gjorde Hitlerhälsningen ”Ein Volk, ein Reich, ein Ticket” att dessa överbetalda och korrumperade charlataner i EU-parlamentet har beviljat sig själva STRAFFRIHET!!
      Och jag som en gång i tiden tyckte att det var fullständigt uppförande att de förbjöd taxfree försäljning till alla medborgare förutom till sig själva.
      Tänk vad tiderna förändras.

KommenteraAvbryt svar