Massiv kritik mot kommunisterna

Många har reagerat över den debattartikel riksdagskommunisterna Aron Etzler, Rossana Dinamarca och Christina Höj Larsen skrev i veckan.

Trion ogillade att partikamraten Amineh Kakabaveh varnade för den utbredda islamismen i förorterna och muslimska kvinnors förtryckta situation. Ni minns väl Dinamarcas ord från Almedalen?

https://petterssonsblogg.se/wp-content/uploads/2015/07/dinamarca_debatt.mp3?_=1

”Hon (Kakabaveh) företräder inte Vänsterpartiets politik”.

Nu får kommunisterna massiv kritik från flera håll, inte minst från muslimska kvinnor som rasar över trions raljerande över det muslimska kvinnoförtrycket. Sara Mohammad, ordförande i föreningen ”Glöm aldrig Pela och Fadime”, går till hårt angrepp mot kommunisterna och har skrivit ett öppet brev till kommunisternas partiledare, Jonas Sjöstedt.

Bl.a. vill hon ha svar på denna verklighet:

”…chockerande nog har vänsterns solidaritet med de utsatta förvandlats till tolerans för islamisters, reaktionärers och kvinnoförtryckares intolerans.”

Ta gärna del av hela brevet, så inväntar vi med spänning det svar Jonas Sjöstedt ger förorternas kvinnor och det demokratiska Sverige. Jag misstänker starkt att Vänsterpartiet förlorar en hel del röster, när de nu visar upp ett hyckleri utan dess like i frågor om kvinnoförtryck och jämlikhet.

Källa: Aftonbladet

17 thoughts on “Massiv kritik mot kommunisterna

  1. Bilan Osman gillar inte Sara Mohammeds öppna brev till Jonas Sjöstedt.

    ” Bilan Osman ♀ ‏@bilaaan1 9 jul Detta skriver alltså personen som bl.a öppet kallar sig för islamofob & talar om islamiseringen av Europa? ”

    En debatt om hedersförtryck i förorter har tagit fart efter att Zeliha Dagli skrivit ett inlägg i Aftonbladet om hur Husby förändrats under hennes år i Sverige.

    Zelihas debattinlägg har genererat starka reaktioner från olika håll och en lång diskussion. Nedanför hittar du länkar och utdrag ur den diskussionen.

    Följ den intresanta debatten här på GAPF.

    http://gapf.se/2015/07/debatt-om-hedersfortryck-i-fororter/

    Fakta:

    Riksorganisationen GAPF – Glöm aldrig Pela och Fadime är en sekulär och ideell förening som arbetar mot hedersvåld. Vi vänder oss till både män och kvinnor som på ett eller annat sätt är utsatta för – eller berörda av hedersrelaterat våld.

  2. Det hemska för oss, som härstammar från den Nordeuropeiska kristna kulturen, är att vi är medelst ett gigantiskt bedrägeri fråntagna våra länder! Det finns en illvillig makt som styr!

  3. Rossana Dinamarca,utöver sin ovanligt stora käft, vad har
    hon att komma med? Visst hon har ju Jönsat runt i
    Riksdagen med en löjlig text på sin T-shirt, fast det är väl
    det enda anmärkningsvärda hon åstadkommit?
    Nej hon är lika tom som alla kommunister är, Svenska
    arbetare vill inte ha med dessa virrpannor att göra, därför
    fjäskar dom för Islam i tron att dom ska komma upp sig
    den vägen, men det sorgliga för Jönsarna är att inte
    heller Muslimer vill ha med kommunister att göra, men
    använder dem som nyttiga idioter så länge det passar dem!

    När ni käftar med en kommunist, be dom då peka ut ett
    land som levat under det kommunistiska oket, och där det
    har rått välstånd och utveckling? Det kan dom inte, för detta
    land har aldrig, och kommer aldrig att existera!

  4. Hyckleriet i frågor om kvinnoförtryck och jämlikhet tycker jag man har märkt av länge.Speciellt från partier som om och om igen pratar om jämlikhet framförallt.

  5. Jonas Sjöstedt har svarat på Sara Mohammeds öppna brev till honom. Av någon anledning så skulle även Christina Höj Larsen vara med som undertecknare av det svaret.

    Nu kan man ju bara konstatera att Sara Mohammed, inte fick något svar ,
    på allt de viktiga som hon tog upp i sitt öppna brev.

    Hon fick en allmängiltig reklam-text om Vänsterpartiet, precis som om det var valrörelse på gång.

    Jonas går runt hela frågan och vågar inte ta tag i det som Sara undrar över.

    Vilket får ses som fegt och ynkligt. Mycket dåligt.

    Fasadpolitik brukar jag kalla sådant för. Verkligheten kräver annat, Vänsterpartiet.

    http://www.aftonbladet.se/debatt/article21095262.ab

    Jag vill bara citera lite från Sara Mohammeds uppriktiga och viktiga brev från verkligheten, som var skrivet till Jonas Sjöstedt.

    ”Vet du om att i Mellanöstern brukar vänsterorganisationer ta kampen mot islamister och förtryckande religiösa praktiker i stort. I Sverige är det stora delar av vänstern, bland annat i ditt parti, som direkt eller indirekt legitimerar islamisters förnedring och förtryck av kvinnor genom att hänvisa till övergripande samhällsstrukturer utan känsla för skillnader och nyanser!”

    • Mycket ruggig läsning så här på morgonkvisten. Bara jag hör namnet på Christina Höj Larsen får jag gåshud och kväljningar då jag tänker på hennes lismande framtoning i debatter.
      På samma sätt som Gudrun Spyrman ålar de fram huvudet som kobran i filmen Djungelboken och jag noterade att de ofta har samma typ av halssmycke med någon röd klump framtill.
      Har ofta undrat om detta är någon slags variant av elchockshalsband som finns till hundar där någon sitter och fjärrkontrollerar dem men frågan är bara vem som trycker på knappen. ;D

    • Skoglund, många vill inte ha muslimer överhuvudtaget i Sverige, möjligen därför som V uppfattas som att de stödjer Islam, när de i själva verket stödjer de människor som bor i Sverige oavsett religion.
      Min invändning mot V är att de förordar en ekonomisk politik som inte visat sig fungerande.

      • ”Skoglund, många vill inte ha muslimer överhuvudtaget i Sverige” är det enda jag kan hålla med om.
        Jag är definitivt en av dessa förnuftiga människor och det står jag för. Att kasta sig i stoftet 5 gånger om dagen för pedofil ökenbandit och massmördare som levde för ca 1400 år sedan anser jag minst sagt vara sinnessjukt och anser dessutom att dödskulten islam borde totalförbjudas.
        Ja, jag vet att jag har en annan värdegrund. 😀

  6. Det är på ett sätt förståeligt att vänstern inte vågar öppna Pandoras box. Det ena leder till det andra när man börjar gräva i en kultur. Det blir sk ”kulturrasism” Börjar man ifrågasätta grunderna för klankulturer så leder det till utveckling av kulturen och sånt är ju fy och skam enligt vänstern som anser att det är ”rasism” att kritisera eller ogilla idéer och föreställningar (vilket kulturer i grunden är).

    • Bush och hans vänner, öppnade Pandoras Box i och med invasionen av Irak 2003…
      Det sägs att hoppet är det enda som finns kvar i boxen…I min värld finns bara hoppet kvar, hur det är i eran värld låter jag förbli osagt…

      • Vill bara komplettera din kommentar med det faktum att boxen har fyllts till brädden av ”vänner” i kleptokratin USA långt långt innan Bush och hans vänner..
        Det finns en plan ser du. Kan varmt rekommendera filmen som till viss del belyser detta på ett initierat och spännande sätt.Här är från Bush och Obama perioden och sedan kan du titta på del 1 och 2. Rekommenderas varmt.

KommenteraAvbryt svar