Åkessons sjukskriven till sista januari

INRIKES. Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkessons sjukskrivning förlängs till den sista januari. Det säger Åkessons pressekreterare Henrik Vinge till DN. Det innebär att Åkesson missar partiets kommundagar i början av december och partiledardebatten i januari.

– Det här är vad vi hade väntat oss, säger Henrik Vinge.

5 thoughts on “Åkessons sjukskriven till sista januari

  1. Krya på dig Jimmy du får ladda batterierna till nyvalet då även delar av 7klövern kommer tvingas att ta in SD i regerings samarbetet. Så vi kan arbeta för ett Sverige för Svenskarna!

  2. Nu får 7-klöverns partiledare, den samlade svenska massmedian och 87 procentarna se vad dom ställt till med. Alla dessa amöbor borde skämmas å det grövsta nu. Men dom tycker väl som alla andra isis medlämmar att dom gjort nägot bra.

  3. …Jimmie behövs då, för att med fulladdade batterier då ta itu med det Nyval som vi då står inför…hoppas då de 87%.en zombis som legat i koma hunnit vakna upp…TROR NÄMLIGEN ATT DÅ GÅR SISTA TÅGET

KommenteraAvbryt svar