Det är synd om Sverige

Jag har just genomlidit en 2 timmar lång partiledardebatt på SVT:s Agenda. Med ett undantag, så måste jag säga att jag tycker synd om Sverige som har så bedrövligt dåliga och verklighetsfrånvända politiker. Varje gång man träffas och genomför en sk debatt så når det politiska hyckleriet nya och oanade höjder. I år märktes det att det är sk ”supervalår” för nu var man riktigt i gasen. Till skillnad mot vår chefredaktör så hade jag inte några ingredienser hemma till en GT utan fick nöja mig med Absolut päron och fruktsoda för att lugna nerverna.

Det hela startade med en försvarspolitisk debatt där alla utom Jimmie Åkesson riktigt pratade i mun på varandra för att visa hur kloka man var och hur viktigt försvaret helt plötsligt var. Inte ett ord om att man kanske behövde en ny försvarsdoktrin. Och inte ett ord om att man kanske skulle titta på den finska modellen och därmed spara 20 miljarder åt skattebetalarna. Bara snack om att ösa på mera skattepengar.

Arbetslösheten blev det också mycket diskussion kring och som vanligt ägnade sig de båda sidorna åt en massa siffertrixande. Faktum kvarstår dock att i absoluta tal så är fler arbetslösa nu än tidigare. Den enda som vågade peka på vad det verkliga problemet var var Jimmie Åkesson och för det fick han som vanligt några snubbor av ”felfria Fredrik”. Man behöver inte vara något mattesnille för att räkna ut att Stefan Lövén aldrig kommer att nå sin målsättning att sänka arbetslösheten om importen av arbetskraft fortsätter i samma takt som idag.

Det var mycket skäll och mycket bråk om skolan och de dåliga resultaten. Medicinen för att komma till rätta med det varierade, men grundproblemet undvek man noga att tala om. Att resultaten sänks pga av att våra ”nyanända” underpresterar var det märkligt nog ingen som ville tala om.

Så till sist vår miljöpolitik. De enda som vågade tala om vad som verkligen behövs, nämligen fler kärnkraftverk, var Jimmie Åkesson och Jan Björklund. Men där fick Jan Björklund inte medhåll av ”felfria Fredrik”.

Märkligt nog var det bara Jimmie Åkesson som fick frågor om hur han skulle finansiera sina förslag. När han talade om den neddragna anhöriginvandringen blev han ordentligt påhoppad av Stefan Lövén som började prata om att vi måste kunna ge en fristad för människor. Uppenbarligen kan Stefan Lövén inte skilja på anhörig- och flyktinginvandring.

Totalt sett så tycker jag nog att Jan Björklund ger ett betydligt bättre och påläst intryck än ”Felfria Fredrik”.

Debatten ger tyvärr inget större hopp om bättring för Sverige framöver. Det man kan hoppas på är att Centern och KDS åker ur riksdagen i valet samtidigt som de rödgröna inte får egen majoritet. Låt oss hoppas på att väljarna genomskådade sjuklöverns alla floskler. Och låt oss hoppas på att supervalåret innebär att SD gör ett superresultat och får en möjlighet att få ett riktigt genomslag i svensk politik.

 

Och för övrigt anser jag att svensk invandringspolitik i grunden behöver förändras och antalet arbetskrafts- och anhöriginvandrare kraftigt reduceras.

11 thoughts on “Det är synd om Sverige

  1. Jag TROR SD får betala för Svenskarnas partis agerande. Jimmie fick ju frågan i Jönköping tex. Sen tror jag våldet är negativt för SD. Men då borde ju samma fenomen drabba V. Men V är ju på väg mot 10%, medans SD är på väg mot 5%. Visst förstår jag att nej till vinster i välfärden gynnar V. Sen skolan här vill både V o SD förstatliga. Jag håller med. Läser idag att det är mest röd-gröna kommuner som tar emot flyktingar. Dom ”fina” kommuner som moderater o folkpartister styr tar emot få. Ändå pratar främst FP om att öka flykting mot tagandet. Fast inte i våra ”fina” kommuner. Hyckleri skulle jag vilja kalla detta. Vi får se mina vänner men en sak är glasklar idag. Väljarna är allt mer otrogna idag. Många bestämmer sig först på valdagen. Så kanske är det klokt att lyda Hedlunds råd att inte sälja skinnet innans Björnen är skjuten. Det är synd om Sverige som inte längre har ett stort parti, som vi en gång haft. Sen är S o M lika som bär. Löfven som jag trodde var humorlös kallade Björklund för bingo utropare vilket i alla jag tyckte var roligt. Alla stora frågor tänker Löfven göra upp med M. Frågan är om V o MP kan aceptera detta? Trevlig Dag!

  2. Problemet är ju att SD verkar gå bakåt i väljarundersökningarna som presenterats senaste tiden. Fortsätter det är väl frågan om inte SD gör sällskap med KD och C ut ur riksdagen.

    • Inte konstig att de gå bakåt, när man ha inledd en häxjakt på medlemmar som ”uttrycker” sig olämplig enligt Medlemsutskott (Parti Inkvisitionen). Man ha gått för långt för att bli ”snäll” och passa in

  3. Man måste vara fakir för att genomlida 2 tim av dessa falska herrar och damer. Fanns trevligare program på grannkanalen.

  4. Felfria Fredrik var ett bra utryck. Allt talar väl ändå för ett maktskifte i höst. Verkligheten är nog felfria Fredriks största fiende. Mina hjärtefrågor som den ökande psykiska ohälsan, fattigpensionärer, och att nyfattiga svenskar ökar i antal berördes inte alls. Sju gubbar och en kvinna (som pratar som en gubbe) kanske inte heller var någon höjdare. Jag trodde halva folket bestod av kvinnor. Men jag brukar ju ha fel, åtminstone enligt S o M.

  5. Själv avnjöt jag Foyle’s War på TV 8 som är mindre våldsamt och blodigt trots att det handlar om en kriminalkommisarie mitt under brinnande världskrig. Framför allt är de mera artiga, som typ Nigel Farage.

  6. Tyvärr tittade jag också. Två totalt bortkastade timmar. Så mycket floskler och till och med motsägelser. När Alliansen får frågan varför de inte har gjort det ena eller andra under sina 8 år säger Reinfeldt att de har kämpat mot den värsta lågkonjunkturen mannaminne (och alltså inte haft råd). I nästa andetag säger han att de har lagt miljarder på ditten och datten och ändå nu är den starkaste ekonomin i EU!?

    Då detta är deras välbetalda heltidsjobb borde vi kunnat förvänta oss något mer.

  7. På någon av dessa krattskaft i sjuklövern skall vi alltså rösta? De eller de som hittat på detta måste ha en sjuk form av humor? Den enda intelligenta människan i debattstudion var ju Jimmie Åkesson. Vi fick genomlida en pinsamt usel politikerdebatt och Jimmie var ju den klarast lysande stjärnan, trots all tänkbar jävlighet från från det ”opartiska” SVT.

    Total utklassning! SD 2014!

  8. Moder Svea är redan nu mycket svårt skadad och sargad av de sju. Hoppet är ute….Varför talar de inte om vår välfärd för svenska folket och varför säger ingen något om de 700.000.000.000:-SEK som Göran Persson tog från våra pensionsfond? Varför talar man inte om för folket vad de sju klöverns gäster kostar det Svenska folket?. Nej man har bara en tanke i huve – det är deras guldkantade arvoden i mångmiljonklassen och inget annat. Men 90% av alla Svenskar har inte förstått det ännu. Men säg som Göran Persson, Folk kommer bli verkligt arga när de upptäcker vad vi gjort.

KommenteraAvbryt svar