25 år sedan 11 september

HISTORIA & TERRORISM. Den 11 september 2001, klockan 14.48 svensk tid, utsattes USA för den värsta terrorattacken någonsin i landets historia. Två flygplan fulla av passagerare kapades och flög med en kvarts mellanrum rakt in i två av världens högsta skyskrapor, Twin Towers som låg på Manhattans sydspets, inte långt från Wall Street och Frihetsgudinnan. Tvillingtornen var en del av World Trade Center-komplexet.

Terror-attacken World trade center. Foto: Cyril Attias, CC-licens

Planen var fulla av bränsle och fungerade som terroristernas bomber. Från de våningar där planet träffade började människor hoppa ut, 300-400 meter ovanför gatan. I valet mellan att brinna ihjäl och att hoppa mot en säker död var det minst tio personer som valde att hoppa.

Mindre än en timme efter det kraschade ett tredje flygplan in i försvarshögkvarteret Pentagon som började brinna. Som ännu ett led i terrorattackerna störtade ett fjärde plan i Pennsylvania. Planet var också kapat och på väg mot Washington och Vita huset, men nådde inte fram.

Tvillingtornen stod snart i ljusan låga och med en halvtimmes mellanrum rasade de två tornen. Närmare 3000 personer dog vid attacken mot World Trade Center.

USA pekade snabbt ut att saudiern Usama Bin Ladin låg bakom attentaten. Bin Ladin stred 1979 tillsammans med rebeller mot Sovjetunionen i Afghanistan. Efter att ryssarna hade dragit sig tillbaka bildade han al-Qaida-nätverket, en internationell sammanslutning av islamiska fundamentalister. Al Qaida betraktade USA som sin främsta fiende.

-Pettersson säger att ni kan det mesta om detta och varenda TV och radiokanal samt tidningar kommer att vara fulla av minnesprogram och artiklar.

Det jag funderat över med alla dessa terrordåd är vad terroristernas mål är?

  • 2.977 människor dödas den 11 september 2001 när flygplan störtas in i World Trade Center i New York. Cirka 17 400 människor som befann sig i World Trade Center under attacken.
  • 329 personer dödas söder om Irland när en flygplansbomb briserar i juni 1985.
  • 270 människor i planet och på marken dör när en sprängladdning exploderar i en Boeing 747 ovanför Lockerbie i Skottland.
  • 242 dödas i Beirut i oktober 1983 när en bilbomb sprängs.
  • 213 dör av bilbomber riktade mot USA:s ambassader i Kenya och i Tanzania i augusti 1998.
  • 202 personer dödas, inklusive sex svenskar, när tre sprängladdningar exploderar på nattklubbar på Bali i Indonesien i oktober 2002.
  • 200 dödas när två hyreshus i Moskva sprängs i september 1999.
  • 194 dör när flygplan störtas in i Pentagon i Washington 11 september 2001.
  • 191 dödas när tio bomber exploderar på pendeltåg i Madrid i en samordnad attack 11 mars 2004.
  • 186 människoliv tas när bomber exploderar på pendeltåg och tågstationer i Bombay 11 juli 2006.
  • 170 liv släcks i september 1989 över Niger när en flygplansbomb briserar.
  • 170 personer dör vid ett bombdåd i indiska Bombay i november 2008.
  • Antalet döda varierar i olika uppgifter.

Det är många som drabbats och enligt muslimerna är det Israel och USA:s fel. Det märkliga är att det är muslimer som drabbas värst av islams galenskap.

  • Sedan Israel bildades 1948 har ungefär 11 miljoner muslimer dött i olika konflikter.
  • 100.000 till 150.000 muslimer har dött i krig med Israel.
  • En miljon muslimer har dött i krig med andra än muslimer.
  • 10 miljoner muslimer har alltså dött i krig med andra muslimer, ändå är allt västvärldens fel. De är inte kloka.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “25 år sedan 11 september

  1. Glömmer aldrig det där. Var på jobbet och hörde på nyheter. Fy fan vad vidrigt det var.
    Ska kolla på 9/11: Reunited. Handlar om överlevande som möts.

KommenteraAvbryt svar