Av Stefan K
Den lilla orten Torpshammar med sina dryga 400 invånare fick förra året 60 nya invånare när Migrationsverket genom ett avtal placerade flyktingar i ett ombyggt elevhem.
Eleverna som bodde på hemmet fick snällt flytta på sig när den nya adeln anlände och dollartecknen lyste i ögonen på ägaren Kjell Jonsson och Ånge kommun. Detta är ett scenario vi fått lära oss. Då sa Kjell Jonsson så här:
”Det här kommer att vara bra för Torpshammar. För näringsidkarna kommer det här att bli mycket positivt.”
Vad Kjell Jonsson säger idag och vad näringsidkarna i Torpshammar tycker framgår inte, men Coop-butiken i byn har nu tvingats att anlita väktare p.g.a. stök och bråk. Det måste tilläggas att redan efter några veckor, såg man det nödvändigt att omplacera flertalet flyktingar p.g.a. ”störningar”.
PS. Rykten som går i Nyköpings kommun gör gällande att några av småorterna kommer att få sin del av flyktingkakan, då hyreslägenheter kommer att vikas för den nya adeln. Vi på Petterssons återkommer när vi fått mer kött på benen, men näringsidkarna i dessa småorter kan ju börja planera redan nu.
Den förut så lugna idyllen Torpshammar i Medelpad.

I detta Coop-fallet har det ju drabbat de rätta..
Om de finns några som förtjänar att få känna av nya Sveriges befolkning,är det denna socialist-kooperation !!
Enbart att tillönska,ett stor lycka till bland ”berikarna”
Positivt för näringsidkare ?? Jo Jo minns Lindesberg för nåt år sen som fick 200 Zigenare på halsen där fick kommunen anlita vaktbolag för att skydda företag och affärer.
Nu smågarvar man ju lite åt ICA-nissen som var så jävla positiv och slickade sig om snålkäften.
Fast jag har en olustig känsla av att Migränverket pröjsar vakten, och då är det ju inte så jävla kul längre. Går det att kolla upp sån´t?
Kulturberikning i den småländska idyllen Högsby
En kvinna misstänks ha hållits frihetsberövad i Malmö och en ort i Småland under drygt en månad i sommar.
Kammaråklagare Hans Ranholm i Kalmar åtalar nu två män, 35 och 24 år gamla, för olaga frihetsberövande, misshandel och olaga hot.
Enligt åtalet ska de under en dryg månad i sommar, ha misshandlat en kvinna, samt ha hotat henne till livet och stulit hennes pengar.
Kvinnan ska också ha tvingats att ansöka om asyl och då felaktigt ange den ene av männen som sin fästman.
http://www.svt.se/nyheter/regionalt/smalandsnytt/kvinna-bortrovad-en-manad