Sista stora oberoende tidningen i Ryssland läggs ner

YTTRANDEFRIHET. Tidningen Novaja Gazeta lägger ner sin verksamhet i Ryssland med hänvisning till Kremls systematiska förföljelser riktade mot tidningen. – Novaja Gazeta har dödats. Den 9 november släcker vi ljuset i vårt hem, där vi bott i 30 år. Vi stänger av servrarna och går, säger tidningens chefsredaktör Sergej Solokov i ett videouttalande på Youtube.

Novaja Gazeta. Bilden från Magasinet Macken

Tidigare den här månaden kallades Solokov till förhör och ryska myndigheter genomsökte hans bostad i samband med ett brottmål mot en av hans kollegor, Oleg Roldugin, som greps i april.

Roldugin anhölls och åtalades för ”olaglig åtkomst till datainformation”, utan att några detaljer gavs. Han väntar på rättegång i husarrest.

Myndigheter klassade Novaja Gazeta som ”utländsk agent” i början av september. Stämpeln används för att kväsa oliktänkare.

Tidningen har jobbat hårt för att avslöja korruption, brott mot mänskliga rättigheter och maktmissbruk. Sedan den grundades 1993 har sammanlagt sex journalister vid tidningen mördats, bland dem Anna Politkovskaja.

Censur på sovjetisk nivå

Sergej Solokov tog över som chefsredaktör för Novaja Gazeta efter att ryska myndigheter stämplade den tidigare chefsredaktören Dimitrij Muratov som ”utländsk agent” 2023.

Muratov har under de senaste åren utsatts för hårt tryck av regimen men ändå valt att stanna kvar i landet. Han säger att nedläggningen av tidningen är en del av Rysslands gigantiska militärkampanj. – Det här beslutet fattades om oss: att förgöra Novaja Gazeta, säger Muratov. Han tillägger att tidningen skurits av från alla finansiella system som prenumeranter använder.

– Vi kan inte längre ta emot en enda cent från dem som prenumererar på och läser vår tidning.

Ryssland har infört censur på sovjetisk nivå sedan landet anföll Ukraina. Det här har drivit majoriteten av ryska oberoende journalister i exil.

Samma år som offensiven inleddes drog myndigheter in Novaja Gazetas medielicens men tidningen lyckades fortsätta sin verksamhet på digitala plattformar i begränsad utsträckning.

Novaja Gazeta Europe finns fortfarande kvar. Det är en fristående rysk tidning som oberoende journalister i exil startade i Lettland våren 2022, efter att de tidigare arbetat på den ursprungliga tidningen i Ryssland.

Läs tidningens uttalande här

Redaktören Dmitrij Muratov fick Nobels fredspris – sålde medaljen och skänkte pengarna till Ukraina

-Pettersson läser att sedan 1993 har sammanlagt sex journalister vid tidningen mördats, bland dem Anna Politkovskaja och att Donald Trumps särskilda sändebud Steve Witkoff säger att ”Putin är en humanist”

Anna Politkovskaja, arbetade som undersökande journalist på Novaja Gazeta och granskade bland annat Rysslands krig mot och politik i Tjetjenien, med en kritisk udd riktad mot Vladimir Putins styre. Hon sköts ihjäl i sin trappuppgång i Moskva år 2006 i ett lönnmord som väckte internationell uppmärksamhet.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Sista stora oberoende tidningen i Ryssland läggs ner”

  1. Så här fungerar en kommunistdiktatur med en sjuk diktator vid makten … Ryssland blir värre och värre i takt med att Putin blir mer och mer trängd … Amerika med Trump börjar gå lite i samma fotspår också nu vilket är ytterst skrämmande i ett demokratiskt land som Amerika … men i korruptionens fotspår krävs fasoner som påminner mycket om en diktatur. Nästa vecka kommer vi nog få smaka på Trumps diktatorsfasoner ska ni få se om motgångarna hopar sig för Trump …

    16
    7
  2. När skall de naiva och goda förstå att fazzism och islamism ALDRIG kommer att tillåta yttrandefrihet, tryckfrihet, mänskliga rättigheter och allmänna friheter? FÖRTRYCK ÄR DERAS MOTTO!

    STÅ UPP FÖR DEMOKRATIN och UKRAINAS FOLK OCH DERAS RÄTT ATT SJÄLVA FÅ BESTÄMMA SIN FRAMTID.

    Säg NEJ TACK till HAMAS och ISLAMISM!!

    Kvinnoförtryck och religiöst hat mot HBTQ har ingen plats i den moderna världen

    19
    8

Kommentera

Turn on JavaScript to leave a comment.