Av Pettersson
Power metal-bandet Sabaton ska spela ”Du gamla, du fria” på Sveriges nationaldag den 6 juni under Sweden Rock i Sölvesborg i sommar.
SVT:s reporter Cecilia Tiberg ställer frågor: Är ni rädda för att det kan uppfattas som nationalistiskt?
Sångaren Joakim Brodén svarar på frågorna: – Ja och nej. De flesta är väl smarta nog att inse att det där har ju ingenting med nationalism att göra. Det är Sveriges nationaldag och jag ser inget konstigt med det över huvud taget och fortsätter vi svenskar är lite för rädda för nationalsången faktiskt. Det är inget fel på den och det behöver absolut inte betyda någonting med främlingsfientlighet eller högerextremism, det behöver inte finnas någon djupare politisk mening.
Reportern fortsätter: så ni har ingen politisk idé alls med nationalsången?
– Nej, det är som en julsång. Man sjunger kanske något om Jesus Kristus under jul utan att man egentligen tänker på den religiösa innebörden. Det är samma sak med nationalsången, den har inte någon politisk anknytning till mig alls personligen.
-Pettersson tycker Joakim Brodén är feg – Nationalsången är en symbol för landet Sverige. Du gamla du fria är en enande symbol och en hyllning till vårt land. Den hänger samman med nationalstatens uppkomst och är naturligtvis nationalistiskt.
Varför i helvete kan inte Joakim Brodén säga att han sjunger den för att hylla vårt land på Sveriges nationaldag och fråga SVT reportern om hon har något emot det.
SVT (Tack Stefan, bytte ut låten jag hade mot en modernare och lite mer aktuell variant)

Nu fattar jag ingenting, varför skall vi vara rädda för vår nationalsång? Varför måste vi förklara när vi spelar den?
Jo jag håller med dig Pettersson, den där Joakim var feg. Fast han visste vad som skulle hända om han sa annorlunda, en bojkott förmodligen..
Eva-Marie
Jag har förövrigt skickat ett mejl till en av de största musiksidorna på nätet, Blabbermouth, och förklarat hur saker o ting ser ut i dagens Sverige.
Både denna nyhet och Gotlandsbandet Avenir som nekades en spelning p.g.a. sångarens påstådda koppling till SD fanns med i mejlet.
Kommer svaret eller om den publiceras så får ni läsa detta här.
Se den ”hemska” låten framföras av Sabaton på Sweden Rock 2009
http://petterssons.bloggsida.se/gott-blandat/fredagsrock-3
Tack Pettersson,
….nu undrar vi om SVT:s reporter Cecilia Tiberg ställt samma föraktfulla, hjärndött oikofobiska frågor om internationalen eller Turkiets nationalsång ”Istikâl Marsi” spelats?
Skulle inte tro det!
För att ytterligare reta gallfeber på etablissemanget, kommer här även texten till alla 4 verserna:
Du gamla, du fria
Du gamla, Du fria, Du fjällhöga nord
Du tysta, Du glädjerika sköna!
Jag hälsar Dig, vänaste land uppå jord,
Din sol, Din himmel, Dina ängder gröna.
Din sol, Din himmel, Dina ängder gröna.
Du tronar på minnen från fornstora dar,
då ärat Ditt namn flög över jorden.
Jag vet att Du är och Du blir vad du var.
Ja, jag vill leva jag vill dö i Norden.
Ja, jag vill leva jag vill dö i Norden.
Jag städs vill dig tjäna mitt älskade land,
din trohet till döden vill jag svära.
Din rätt, skall jag värna, med håg och med hand,
din fana, högt den bragderika bära.
din fana, högt den bragderika bära.
Med Gud skall jag kämpa, för hem och för härd,
för Sverige, den kära fosterjorden.
Jag byter Dig ej, mot allt i en värld
Nej, jag vill leva jag vill dö i Norden.
Nej, jag vill leva jag vill dö i Norden.
Skriv ut och göm på säkert ställe, snart är dom förbjudna om ut(av-)vecklingen bakåtskrider i samma förödande takt som de 3 senaste decennierna!
F-n vad trött jag blir på att vi hela tiden behöver be om ursäkt för att vi är svenskar!
Det finns väl inget annat land i världen som är så whoopat som Sverige?!?
Är det inte konstigt att det inte ifrågasätts när nationalsången spelas i andra länder? Kan ni tänka er en ängslig SVTreporter fråga ett afrikanskt band som spelar landets nationalsång om de är nationalister? Skulle inte tro det.
Snart måste väl vi äktsvenska kleta in oss så att vi smälter in i det nya samhället!!!
Brun utan sol!!