Av Pettersson
Nu sätter Malmös judar ner foten. Att klimatet för judar i Malmö är bistert är ett faktum som också har nått långt över landets gränser, men det var första gången som församlingsmedlemmarna själva på ett så tydligt sätt satte ned foten och markerade att det nu får vara slut säger Fredrik Sieradzki, ordförande i informationskommittén i Judiska församlingen i Malmö.
Frågan, vilka det är som ligger bakom hetsen, besvarar han utan att sväva på målet:
– Det är uteslutande muslimer. Vi har ett problem i Malmö; att här finns muslimer som inte gillar judar. Men det är något som media väljer att förtiga
-Pettersson noterar att Mona Sahlin blir upprörd över detta faktum
Filmen är från 2010 och fortfarande tiger media…

Käre debattör, Stefan K.
Men är allahs våran Shalin inte en glädjeflicka ?
Sossehora alltså ?
Undrar om vi kan kasta det i ansiktet på de debattsugna muslimerna i SN? Du vet vilka jag menar…
Ja, det är ju inga Sverigedemokrater eller intoleranta svenskar som säger detta, utan en av våra minoriteter och då måste det ju kunna kallas för rasism?
Detta faktum borde innebära att journalister, politiker och Expo borde gå i gång och granska.
Det borde gå alldeles utmärkt vid lämpligt tillfälle. Jag drog igång en liten idag av Ulf-Göran Widqvist. De kanske dyker upp där.
Låt mig slippa se & höra Sahlin i fortsättningen, framför allt så här nära jul. Julen ska vara glädjens högtid.