Manifestation samlade stora skaror?

Av Olli Rein

Ljusmanifestation OBS! Inte den i Ludvika

Många, många hundra – hur många var omöjligt att räkna – samlades på torsdagskvällen vid Skuthamn för att tillsammans manifestera mot det våld som drabbade Ludvika förra helgen.

I skenet av en mäktig brasa, marschaller och risballonger som steg mot skyn lyssnade täta led av unga och gamla Ludvikabor till tal av prästen Carl Axel Hagberg, kommunalrådet Maria Strömkvist och kyrkoherde Gunnar Persson.

Ceremonin inleddes med att Anders Eldestrand spelade Amazing grace på trumpet varefter Carl Axel Hagberg klev upp på podiet.

Han pratade om kampen mellan ljus och mörker och att man just på den plats alla befann sig går mot ljusare tider och att det om ett antal månader är dags att ta ett dopp i Väsman.

– Vad är det för stad vi vill ska växa fram, dom trottoarer vi betalat med våra skattepengar vill vi inte ska vara besudlade med blod.

Hagberg manade till eftertanke och inte låta hat och främlingsfientlighet få fäste och ville att kvällen vid Skuthamn skulle bli en hyllning av ljuset och värme mellan människor, oavsett hudfärg och bakgrund.

– Bakom varje brottsling finns också en människa, var hans budskap.

Han citerade Elsie Ottesen-Jensen; förbanna inte mörkret – tänd ett ljus.

Kommunalrådet Maria Strömkvist tyckte att den uppslutning som manifestationen fått visade att det finns mycket kärlek och omtanke i Ludvika.

– Den vecka som varit i Ludvika har varit oerhört mörk men nu går vi mot ljuset och det goda, sa hon.

Birgitta Hamberg och Mats Nyström från Ludvika församling sjöng och ledde också allsången till Triads välkända ”Tänd ett ljus”.

dt.se


Ollis funderingar

Kort video från Ludvikas Ljusmanifestation på dt.se, klicka på länken ovan. Jag tycker inte att det är många hundra på bilderna i videon, men det kan ju vara så att en del hamnat utanför bild, sånt är ju omöjligt att se. Men det jag ser kan inte vara över tvåhundra.

Det räcker inte att några av de mest trogna Socialdemokraterna, och några andra organiserade människor samt ett par präster håller Ljusmanifestationer, det måste till andra åtgärder i vårt samhälle. Det kan vara allt från fler arbetstillfällen, till hårdare tag mot våldsverkarna. Varför predikar inte prästerna om nollvision mot allt överfallsvåld, och annat våld i samhället? Varför går inte det när det går att tala om nollvision i trafiken, trots att ingen tror att detta är möjligt.

Kan vi inte få till en nollvision på antalet dödade på gator och torg, så är det mycket svårt för ett öppet och demokratiskt samhälle att upprätthållas. Då smyger rädslan sig på oss alla, och vi drar oss för att gå ut, och lämnar gatan till gatans parlament, och det är ju dessa som står för våldet och brottsligheten i vårt land. Vi behöver också ta reda på mycket bättre vilka vi tar in över våra gränser. Det har blivit svängdörrar inte bara på våra fångvårdsinrättningar, utan också alltmer vid våra gränser.

Tyvärr är ju brottslingar mycket klart överrepresenterade bland våra invandrare från vissa kända områden, än bland befolkningen i övrigt. Dessa stoppar vi inte med alla ljusmanifestationer i Världen, utan dessa måste avskiljas vid våra gränser eller senast hos Migrationsverket. Chefredaktörer som Dalademokraternas Göran Greider ska inte tillåtas stoppa nyheter av egna rasdiskrimineringsskäl. Att visa upp en bild av Thomas Flink istället för en bild av de för detta attentats misstänkta, visar på en propagandist av självaste Joseph Goebbels klass. På så vis motar vi inte Olle i grind.

8 thoughts on “Manifestation samlade stora skaror?

  1. Fy Stefank..
    I sådana manifestationer deltar endast de ”korrekta”…Hos dem finns inga inre känslor,såvida det inte handlar om en ”11-årig”, negress i 18-årsåldern,som nekas åka tåg utan biljett !!
    Vad är en ”vanlig svensk” värd i deras ögon…knappast något alls !
    F.ö framgick det av bilderna om dessa mångkulturella,stod och väsnades med sina nyckelknippor ??

  2. Jag såg just att kommentarsfältet stängdes efter 7 kommentarer. Folket i Dalarna vet nog inte att tacka Gud och prästerna för de prövningar de nu har ställts inför.

  3. Jag varken läste eller hörde något på videon i dt.se om gärningsmännen eller de misstänkta kanske är bäst att skriva. Det kanske bara inte kom med i hastigheten. Huvudtalaren sa så här enligt texten: – Bakom varje brottsling finns också en människa, var hans budskap.
    Mitt klara motbudskap är att bakom varje mördad människa finns det också minst en mördare.
    I övrigt kan du kolla videon och uppskatta antalet, när de smyger iväg, oerhört lättade i själen. Den är bara ca 75 sekunder.
    Sånt här älskar ju sossarna.

KommenteraAvbryt svar