USA sänkte flera påstådda ”knarkbåtar” i Stilla havet

UTRIKES. Den amerikanska militären har sprängt en grupp båtar i Stilla havet som man uppger användes som en tankstation för narkotikasmugglare. Det skriver militärkommandot Southcom i ett uttalande på X.

Påstådda knarkbåtar som sänks och där besättningen dödats av USA

Enligt myndigheten fanns det underrättelser om att båtarna användes av den kriminella organisationen Los Choneros.

Flera personer ska ha omhändertagits från båtarna och förts till Ecuador.

Det senaste året har USA sänkt flera båtar i Stilla havet som man hävdar används för att smuggla narkotika. Tillslagen har kritiserats hårt då experter menar att militären kan utsätta oskyldiga människor för livsfara.

– Pettersson undrar som vanligt varför USA avrättar människor utan rättegång. USA har genomfört över 200 utomrättsliga avrättningar på påstådda knarkbåtar i området sedan i september 2025. Inga bevis har presenterats för att påståendena stämmer.

Det är troligt att det rör sig om knarksmugglare men misstag sker inte sällan av USA:s militär. Det måste vara bättre att gripa smugglarna, visa upp knarket och försöka spåra avsändare och mottagare.

Vilka tänker USA avrätta utan rättegång och bevis i framtiden?

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “USA sänkte flera påstådda ”knarkbåtar” i Stilla havet

  1. Snart är alla fiskar i Stilla Havet de gladaste fiskarna.
    Hade väl varit på din plats att visa upp bevis på vad båtarna verkligen fraktar.
    Besättningen på fraktbåtarna kan vara tvångskommenderade också.

    2
    1
    • Svaret på din fråga står överst i inlägget.

      ”UTRIKES. Den amerikanska militären har sprängt en grupp båtar i Stilla havet som man uppger användes som en tankstation för narkotikasmugglare. Det skriver militärkommandot Southcom i ett uttalande på X.”

KommenteraAvbryt svar