Centerpartiet har gått bra i de senast publicerade opinionsmätningarna. Har detta stigit Elisabeth Thand Ringqvist och partiet åt huvudet? Tror de själva att allt kretsar kring dem nu?
De flesta vet att en opinionsundersökning inte är detsamma som ett valresultat, även om positiva siffror i en mätning stärker självförtroendet mer än vad negativa gör. Uppenbart är Thand Ringqvist och hennes parti nu är så stärkta av opinionsmätningarna att de upplever sig själva som ståendes mitt i allas blickfång.
Medierna har de senaste dagarna publicerat artiklar där Elisabeth Thand Ringqvist säger att hon vill bilda regering med S och KD, men att hennes drömregering också omfattar Mp.
På Centerpartiets webbsida lanseras ett eget regeringsalternativ med en stark mittenregering. ”Mitten är inte en passiv position. Mitten är handlingskraft och genomförandeförmåga”. Redan i maj presenterade Tidö-partierna ett bokslut över genomförda åtgärder och redan då hade man visat mer handlingskraft än kanske någon tidigare regering gjort. Vi vet också att man under semesterperioden genomfört ännu fler och detta med SD som bidragande part (något för Thand Ringqvist att förhålla sig till).
Det ska tilläggas att Centerpartiet i augusti 2022 hade ett snitt på 7,0% i opinionsundersökningarna. Då fick partiet 6,7% i valet. Hittills i augusti har de samlat 7,5% i de få mätningar som publicerats, alltså bara en marginell skillnad från samma period 2022.
Vem vet. Kanske Elisabeth Thand Ringqvist och hennes partikamrater vaknar med en rejäl baksmälla den 14:e september, men låt dem glädjas medan de kan.

Timbro: ”Hur står Centerpartiet ut med sällskapet?”
Hur mycket liberal politik skulle Centerpartiet kunna genomföra tillsammans med Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Socialdemokraterna? Det är inte en vidare verklighetstrogen situation att C skulle förmå tvinga alla dessa tre partier till att överge sina djupt ideologiskt grundande uppfattningar.
Är det inte då bättre att vända sig till Moderaterna eller försöka rädda Liberalerna? Tidöpartiernas politik får dessutom tydligt stöd från landsbygden, vilket LRF Media visar: SD är störst bland lantbrukare, C är fortfarande näst störst, men med M hack i häl och ett starkt stöd för KD. Det innebär att den nya konstellation som Centerpartiet befinner sig i, den inte alls har mycket stöd på landsbygden.
https://timbro.se/smedjan/hur-star-centerpartiet-ut-med-sallskapet/