UKRAINAKRIGET. Ukraina har svarat på ryska attacker genom att avfyra hundratals drönare mot Ryssland i natt. AP beskriver attacken som en av Ukrainas största hittills i kriget.

Enligt den ryska militären avfyrades över 800 drönare mot landet under natten, varav 600 mot huvudstaden Moskva. Minst sex personer uppges ha dödats.
Ukraina, som i år har trappat upp sina attacker mot ryska mål, träffade bland annat ett lager som tillhör Wildberries, ett av Rysslands största e-handelsbolag, rapporterar TV4 Nyheterna. – Natt efter natt bombar Ukraina sönder lager efter lager, säger kanalens utrikesreporter Johan Fredriksson. Det slår hårt mot den ryska ekonomin.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Och vad tror Tiggaren ska hända nu? Att Ryssland säger, oj nu törs vi inte kriga mer. Sannolikt blir det en vedergällning som vanligt, och media ojar sig över att Ryssland är så grymma. Värden och media verkar ha glömt bort vad diplomati och fredsförhandling är. Det kommer inte att sluta på något annat sätt än att Ryssland vill ha kompensation för vad kriget kostat dom.
Vi får mest propaganda här i väst om att Ukraina snart vinner kriget. Det är tveksamt om det kommer att hända. Drömma kan ju media alltid göra.
Ryssapologeten verkar orolig över att den lille kvartsfiguren,krigsförbrytaren m m får problem. Skulle han ramla ner från sina platådojor kan världen bli en mycket bättre plats.
Jag är nyfiken på hur många som kom fram.
Ett bra mått på den nya krigföringens verkningsgrad
Vad säger miljöpartiet?
Ingentig?
Bra jobbat. Om det stämmer utproducerar Ukraina Moskvastaten när det kommer till drönare. Detta då putteterroristerna bara lyckades skicka iväg 85 för att terrorbomba Ukraina.