Kvinnors trygghet offras på PK-elitens altare

KÖNSIDENTITET. En man som identifierar sig som kvinna kräver att få vara i kvinnornas omklädningsrum på ett gym i Kungälv. Mannen har anmält gymmet till Diskrimineringsombudsmannen (DO) efter att blivit nekad att få tillträde till kvinnornas omklädningsrum. Gymmet motiverade sitt beslut ur säkerhetshänseende. Gymmet erbjöd mannen att byta om i ett helt annat separat rum, men det erbjudandet dög inte åt mannen i fråga.

Maurits Rannevid, rättvisepolitisk talesperson Medborglig samling (MED) och uppvuxen i just Kungälv, är kritisk till mannens agerande. Han kallar mannen för blottare och pervers, eftersom att mannen insisterade på att få använda kvinnornas omklädningsrum, trots att gymmet erbjöd en, enligt Rannevid, bra lösning åt mannen.

Rannevid är även kritisk till DO:s beslut att ens driva fallet. Och att medier har kallat mannen för kvinna när de har beskrivit fallet.

Barnamördaren Paulus Abdelshahed bytte kön och flyttas till kvinnofängelse

4 thoughts on “Kvinnors trygghet offras på PK-elitens altare

    • Det är förbjudet för män att kika genom ett fönster på kvinnor som byter kläder . . MEN . . Det är lagligt för män att påstå de är kvinnor för att sedan gå in till kvinnor som klär av sig !

      Är det verkligen detta som vänstern vill ?

      18
      1

KommenteraAvbryt svar