FÖRSVARSINDUSTRI. Kanada har meddelat att man kommer att inleda detaljerade diskussioner och formella förhandlingar med Saab som den föredragna leverantören av Kanadas framtida förmåga till luftburen radarspaning och ledning (AEW&C), genom Saabs GlobalEye. Saab har i nuläget inte tecknat något kontrakt eller mottagit någon beställning.

Globaleye kan sedan skicka information vidare direkt till flygvapnets Gripenplan, till marinens fartyg eller till armén. Det går också att skicka informationen vidare till andra länder som Sverige samarbetar med.
Tillkännagivandet gjordes av kanadensiska premiärministern Mark Carney på CANSEC, Kanadas största försvars-och säkerhetsmässa. Det har tidigare talats om sex GlobalEye.
Saab har erbjudit att bygga, underhålla och uppgradera den kanadensiska GlobalEye-flottan med ett team av kanadensiska partners. Målet är att överföra kunskap och teknik till Kanada så att den inhemska försvarsindustrin kan växa. Saab planerar dessutom att investera i forsknings‑ och utvecklingsarbete i Kanada som en del av det framtida programmet.
”Vi välkomnar Kanadas besked att inleda diskussioner med Saab som den föredragna leverantören av Kanadas framtida förmåga till luftburen radarspaning och ledning. GlobalEye erbjuder beprövad förmåga för det kanadensiska flygvapnet, suverän äganderätt för Kanada och relevant arbete för landets industri, säger Micael Johansson, vd och koncernchef för Saab.
Saab kommer nu att gå vidare med nästa steg i processen med de kanadensiska myndigheterna.
GlobalEye skulle ge Kanada möjlighet att övervaka omfattande områden på land, till sjöss och i luften. Byggt på Bombardiers Global 6500-flygplan kombinerar GlobalEye Saabs Erieye Extended Range-radar med en avancerad uppsättning sensorer och ett multidomänbaserat lednings- och kontrollsystem (C2) GlobalEye kan upptäcka mål genom långräckviddig detektion med hög uppdaterings-frekvens och förmåga att identifiera mål med låg signatur – från svårupptäckta stealthhot till drönare samt ballistiska och hypersoniska robotar, även i miljöer med omfattande störningar och mycket bakgrundsbrus.
-Pettersson noterar att inget kontrakt är skrivet men affären är troligen klar ändå. Annars går inte Saab ut med ett pressmeddelande.
Saab GlobalEye konkurrerade med den USA-tillverkade Boeing E-7 Wedgetail och L3Harris Aeris X. NATO funderar också på att ersätta sin åldrande flotta av Boeing E-3 Sentry med GlobalEye.
Tidigare har Förende Arabemiraten och Frankrike köpt GlobalEye. Polen och Ukraina använder Saabs radarspaningsplan och flera andra länder är intresserade av att köpa.
Saab borde skicka ett tackkort till USA:s president Donald Trump som uppmanar länder att klara sig själva och när de försöker göra det blir han sur för att de köper mindre i USA.
Saab har också lämnat anbud till Kanada på 72 Gripen-plan, den affären utreds fortfarande. Kanada har beställt F-35 i USA men är tveksamma till att fullfölja affären på grund av Donald Trumps hot.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ja vad betyder detta antagligen att usa är konkurs mässigt och saknar att holla sin jätte arme i trim,
Bara förmågan att sin förmåga att krig är ju tveksam särskilt om man studera iran eller ännu bättre om man studerar tradisionelt fienden den röda farande, illa sinadekommunister man man studerade Mark och Mao ingående och har en stor krigamakt utan pengar som inte klarar av iran och deras mullor,
Saab Electronic Defence Systems (tidigare Ericsson Microwave Systems) kan sina saker. PS-70, även känd som Giraffe, låg långt framme redan för 50 år sedan.