SJUKVÅRD. Det S-ledda styret i Stockholm tog tillbaka ambulanssjukvården från privata aktörer för att göra vården bättre för patienter och medarbetare. I stället har det blivit sänkta löner och sämre service till stockholmarna, enligt M-toppen Axel Conradi. – Vi har ärvt en rad problem, säger Robert Johansson (S), personalregionråd, enligt Aftonbladet.

Moderaterna i Stockholm riktar kritik mot det S-ledda styrets hantering av ambulanssjukvården i huvudstaden. Oppositionsregionrådet Axel Conradi (M) har varit emot övertagandet och menar bland annat att det inte gjordes någon risk- och konsekvensanalys.
I en revisionsrapport från regionen förra året framgår det att styrningen och kontrollen av ambulanssjukvården brister, skriver tidningen. – Det här är inget annat än en dikeskörning, säger Conradi.
Det ansvariga regionrådet Robert Johansson (S) menar å sin sida att M tidigare underfinansierat ambulanssjukvården samt att S ärvt ”en rad problem” från de privata aktörerna.
Region Stockholm hade tidigare cirka 60 procent av sin ambulansverksamhet upphandlat via de privata företagen Falck och Samariten Ambulans. I augusti 2023 beslutade regionen att sköta ambulanssjukvården i egen regi och en av anledningarna till personalbristen är sänkningen av ingångslönerna!!!
-Pettersson har noterat att ambulanssjukvården har brist på ambulanssjuksköterskor på grund av försämrade villkor men att S-styrda region Stockholm beställt nya ambulanser fast de inte har folk till de som finns. Just nu jagar regionen ambulanssjuksköterskor i Finland…
S-styrda Region Stockholm hade 2025 ett överskott på 5100 miljoner kronor, ändå talar socialdemokraterna om skattehöjningar.
Några inlägg om Stockholms ambulanser på bloggen…
- Bara en ambulans i Stockholm city, juli 2025
- S ska fatta de beslut som krävs om ambulanskrisen, juli 2025
- Värmdö med 100.000 invånare utan ambulans, augusti 2025
- 27 nya ambulanser köps in till Stockholm, vem ska köra, september 2025
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Samhällets resurser är en fråga om prioriteringar!
Vilken betydelse har Sveriges biståndspolitik för svenska samhället?
Biståndspolitiken varit bra för socialdemokraterna, ger status-tyngda uppdrag i FN och EU, utmärkelser som palestinsk soldatorder till Wallström, Hultqvist mfl socialdemokrater…Resultatet vet vi nu, svenska skattepengar har gett terror-tunnlar, vapen till Hamas, hållt kvar afrikanska diktaturer vid makten, hjälpt kommunistiska diktaturer i Nicaragua, Kuba osv!
Sedan Sidas start 1965 har Sverige lågt räknat och betalat ut över två tusen miljarder kronor i utvecklingsbistånd, med en nästan resultatlös biståndspolitik:
https://www.gp.se/ledare/gastkolumn/miljardrullningen-inom-bistandspolitiken-nastan-resultatlos.7c28f914-53f9-4cda-bc35-b4035ff48ba1
I svenska skattepengar till biståndspolitiken finns förlorad sjukvård, vägar och järnvägar utan underhåll, sämre skolor, osv!
Och inte bara till utländska korrumperade såzze-kompisar. SIDA har även gödslat stora belopp till såzzarna via dess maffia-liknande nätverk. Inte så konstigt då att (S) till varje pris vill behålla SIDA. Karin Jämtin(S) passade också på att korrumpera SIDA ännu mer strax innan hon fick sparken.
Det är ALLTID någon annan(s) fel.
Makten är allt. Folket är inget.
Det är märkligt att S aldrig kan erkänna sina egna fel och brister.Det är alltid någon annans fel när dom inte klarar av något.Det är också märkligt att det kunde fungera så bra förut trots att ambulanssjukvården var så ” underfinansierad” enligt S. Det är också märkligt att man inte fattar att det blev personalflykt när man sänkte lönerna ! Men,framförhållning och konsekvenstänk verkar vara okända begrepp inom S…