Svensk döms för mordförsök i Danmark

BROTTSLIGHET.  En 20-årig svensk, Jan Helgesson, har dömts till tio års fängelse för mordförsök i Köpenhamn.

Københavns Byret, tingsrätt

Det tilltänkta mordoffret kopplas till det i Danmark förbjudna kriminella gänget Loyal To Familia. 20-åringen ska dock aldrig ha genomfört brottet.

Förutom tio års fängelse döms han till livstids utvisning. Mannen, som förnekar brott, har överklagat domen.

Två gängkriminella män i Danmark dömdes i juli förra året till långa fängelsestraff för att ha beställt mordet. Den svenske mannen ska ha fått en pistol av männen för att kunna genomföra mordet på Nørrebro i Köpenhamn i september 2024.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

KommenteraAvbryt svar