Legendariskt slag mellan 500 riddare och 20.000 muslimer

HISTORIA. Under medeltiden vann de kristna i Spanien en otrolig seger, som enligt källor endast var möjlig med gudomlig hjälp. Nu har en forskare grävt sig igenom lagren av mirakel för att avslöja sanningen, skriver Världens Historia. De kristna hade ingen aning om vad som väntade dem. Så kan åren 711 till 719 e Kr på Iberiska halvön beskrivas. Då seglade den första delen av en muslimsk invasionsstyrka från Umayyadkalifatet över Gibraltar sund. Under de följande åtta åren erövrades praktiskt taget hela halvön från de kristna visigoterna.

Redan 722 inleddes Reconquistan, den nästan 800 år långa kampen för att återerövra halvön och återföra den till kristna händer.

Konflikten beräknas ha kostat omkring sju miljoner människoliv, men de källor vi har om slagen är ofta så fulla av kristen symbolik och propaganda att det kan vara svårt för historiker att veta i vilken utsträckning de är tillförlitliga.

Men nu har en historiker analyserat ett av de legendariska slagen utifrån nya källor – och allt tyder på att den otroliga historien bygger på verkliga händelser.

den nya studien har Josep Suñé, historiker vid Consejo Superior de Investigaciones Científicas, Spaniens största offentliga forskningsinstitution, undersökt slaget vid Torà.

Slaget ägde troligen rum år 1003 mellan kalifatet Córdoba i al-Andalus (det arabiska namnet på den muslimska delen av Iberiska halvön) och de katalanska grevskapen i nordöstra Spanien.

Under det legendariska slaget sägs en armé på cirka 500 katalanska riddare från fyra olika grevskap ha besegrat en enorm muslimsk armé på mellan 17 000 och 20 000 man.

Hittills har praktiskt taget all information om slaget funnits i den hagiografiska texten Miracula Sancti Benedicti (Sankt Benedikts mirakel), skriven mellan 1041 och 1044 av den franske munken André de Fleury.

Läs hela artikeln på Världens Historia…

-Pettersson konstaterar att det gick att slänga ut muslimerna en gång, det borde gå en gång till, och det måste gå för muslimerna har inte slutat försöka erövra Europa…

Kung Karl Martell bör tackas…i slaget vid Poitiers i södra Frankrike 732, stoppade han muslimernas marsch in i Västeuropa. Hade Europa islamiserats på medeltiden hade det aldrig funnits en tid av upplysning, friheter, framsteg och utveckling. Karl Martell valdes till Maior domus, och styrde frankerna såsom konung, och titulerade sig själv frankernas furste.

En insändare i lokaltidningen från 2007.

Om insändaren ovan. Jag skrev många invandrings och islamkritiska insändare från 2003, det var inga problem att få den publicerade i Aftonbladet, Dagens Nyheter, Expressen, lokaltidningar eller andra medier. Men inför valet 2010 hände något konstigt, då tog det tvärstopp, överallt samtidigt. Det var nog ingen tillfällighet, media måste ha kommit överens om att begränsa yttrandefriheten. Den 10 juli 2010 startade jag bloggen och den 19 september 2010 valdes Sverigedemokraterna in i Riksdagen för första gången. Medias censur hade misslyckats.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

7 thoughts on “Legendariskt slag mellan 500 riddare och 20.000 muslimer

  1. Tog det 800 år att befria Spanien så är det ju god natt. Denna gång används inte vapen för invasionen – utan våra dum naiva politiker – som fyller Europa med muslimska invasionsstyrkor.

  2. Poitiers ligger inte så värst långt söderut i Frankrike, snarare i mitten av landet. Hade Martell förlorat där så var faktiskt Paris nästa stad att anfallas. De flesta kungadömena i södra Frankrike var redan kuvade av araberna, Martell hade fått ihop en arme från de i norr som fortfarande gjorde motstånd. Betydelsen av Martells seger vid Potiers kan därför inte underskattas, hela Västeuropa hade legat öppet för arabisk erövring annars.

  3. Nästan 800 år av muslimsk närvaro på den iberiska halvön, avslutades år 1492 då den siste moriske härskaren kapitulerade för kristna styrkor.
    Politico:
    ”I Spanien bor det idag ungefär 2 miljoner muslimer, och för jihadister är förlusten år 1492 ett öppet sår. Fler än 1 000 är misstänkta för jihadistisk verksamhet och som spanska säkerhetsstyrkor har på sin radar, och sedan terrorist-attackerna i Madrid 2004, har nästan 800 gripits. Muhammad Pérez, en ung, skäggig man som växt upp i Spanien och som talar flytande spanska säger: ”Spanska kristna, glöm inte det muslimska blod som har spillts, vi kommer hämnas de massakrer ni har utfört, Al-Andalus kommer återigen att bli vad det var, kalifatets land.”
    https://www.politico.eu/article/terrorism-isis-spain-reckons-with-legacy-of-al-andalus-in-fight-against-extremism/

    6
    1
  4. Vad tiden går. Snart 16 år.

    Jag har varit med sen starten och alltid beundrat ditt mod.

    Tack för alla gånger du har utbildat mig!

    17
    2
  5. ”Kung Karl Martell bör tackas…i slaget vid Poitiers i södra Frankrike 732, stoppade han muslimernas marsch in i Västeuropa.”

    Problemet med den historiebeskrivningen är att ordet ”islam” finns inte nämnt någonstans före 740 e.Kr. Första gången islams nämns som religion är på 740-talet i Mellanöstern.
    Ska vi gå efter de faktiska historieuppgifterna och inte den vanliga islamiska historierevisionismen kommer islams inträde i kalifatet på den ibiriska halvön först på 810-talet.

    Allt tyder idag på att ummayyderna, som var den arabiska klan/ styre som tog över makten på den ibiriska halvön, tillsammans med berberiska legoknektar, var kristna kättare, mest trolig aryaner som inte tror att Jesus var Guds son utan bara var en profet. Kalifen som bröt med Bysans, al-Malek, skrev detta klart och tydligt på de inre kolonnerna i Dome of the rocks.
    Det var inte ett erövringståg som sådant utan mer att visigoterna hyrde in stora grupper med berberiska legosoldater i sina småkrig. När sedan ummayyaderna tog kontrollen över Nordafrika och berberna på 700-talet använde de sig av dessa redan utplacerade legoknektar och började erövra dessa små visigotiska kungadömen.
    Detta erövringståg fortsatte fram till kung Karl stoppade dem vid Poitiers 732 e.Kr. Det är sant, men han stoppade en kättersk armé, inte en muslimsk armé.

    Detta förklarar också den ”islamiska guldåldern” i al-Andalus där de judiska och kristna grupperna kunde leva sida vid sida, debattera och ha samkväm fram till 810-talet. Eftersom de arabiska härskarna var kättare men ändå hade den kristna bakgrunden att samtal och dialog skulle lösa problemen inte våld så fördes många och långa teologiska debatter i al-Andalus.
    Sedan kom islams intåg på 810-talet och all debatt tystnade då det var konvertera eller dö som gällde.

    De flesta spanska historiker vet redan detta.

    Så det är korrekt att vid detta slag 1004 e.Kr. säga att de kristna besegrade en muhammedansk här.

    24
    4
  6. Sen starten 2010 har du haft över 200 miljoner besök på bloggen. Fantastiskt ! Bra jobbat, Pettersson.

    47
    3

Kommentera