IRANKRIGET. USA inledde klockan 16:00 sin egen blockad av Hormuzsundet i ett försök att öka pressen på Iran att öppna den viktiga oljefarleden, skriver CNBC. I ett inlägg på sociala medier skickar president Trump en varning till iranska attackbåtar. ”Om något av dessa fartyg kommer i närheten av vår blockad kommer de omedelbart att utplånas”, skriver Donald Trump.

I ett dokument som Bloomberg tagit del av planerar USA att blockera iranska hamnar. Fartyg som bryter mot blockaden kan komma att beslagtas.
Blockaden uppges omfatta hela Irans kustlinje, inklusive områden öster om Hormuzsundet.
Trump aviserade planerna på en egen blockad av sundet på söndagen efter att samtalen mellan länderna brutit samman, men igår gällde det alla fartyg i hela sundet. Idag är beskedet att neutrala fartyg som inte är på väg till eller från destinationer i Iran kommer att få passera sundet, men kan fortfarande genomsökas, enligt dokumentet.
-Pettersson tycker att det är en bra idé Trump har, att släppa igenom alla fartyg utom dem som ska till eller från Iran, låter vettigt om det går att skydda resten från Irans ”utplånade” militär.
Tyvärr tror jag inte Trumps plan kommer att fungera. Iranierna är inte lika smarta som Donald och inser inte att de förlorat, de kommer inte att kapitulera.
Iranska revolutionsgardet, IRGC:s, små snabba båtar är svåra att upptäck på radar, tungt beväpnade med små kanoner, raketer och torpeder. En och en är de troligen inget större hot med i svärmar, avfyrande raketer och torpeder samtidigt kan de vara farliga. Sedan vet inte jag hur många Iran har haft och hur många som finns kvar. Iran har absolut inte och har aldrig haft så många som propagandavideon visar.
Men Donald Trump har koll, tänk bara på att han stoppat 98,2 procent av allt knark som kommer över havet. VILKEN KOLL!
Att blockera Hormuzsundet är ett brott mot internationell lag.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Att USA blockerar Humuz sundet är ett brott mot international rätt säger Pettersson men när Iran blockerar, attackerar skepp och lägger ut sjunkminor i samma sund, ja då säger inte Pettersson ett ord
Nu stiger oljan från Trumps och Putins oljepumpar.
Kanske det är syftet med hela operation?
Avlägsna Irans revolutionsgarde var kanske inte meningen.
Vad tycker Kina och Ryssland om det?
…ur ett längre inlägg av Thomas Hartman, amerikansk radioprofil och
(vänsterorienterad) politiskt kommentator:
”Det betyder att all oljetransport till Kina och drönare till Ryssland stoppas av USA. Genom sundet passerar ungefär 80 procent av Kinas oljeimport, och Xi Jinping har gjort det mycket tydligt att för Kina är det av nationellt intresse att upprätthålla en oavbruten energiförsörjning genom sundet; som Trump kommer att ”blockera”. På rysk sida är Vladimir Putin inte heller en man som reagerar med måtta på att bli trängd i ett hörn.
Kina och Iran är militära allierade som undertecknat ett brett strategiskt partnerskap med säkerhetsmässiga dimensioner, och även Ryssland har undertecknat ett liknande avtal med Iran. De tre länderna är nu militära allierade, som bistår varandra formellt. Vi har jagare parkerade i ett minerat sund som Kina behöver för att överleva ekonomiskt och ett Ryssland som gärna vill att USA och Europa förödmjukas.
Vad händer när en amerikansk jagare beordrar ett kinesiskflaggat tankfartyg att lägga till i Hormuzsundet och ett kinesiskt krigsfartyg seglar mellan dem? Trump måste välja mellan att backa – och se blockaden kollapsa – eller att skjuta mot ett örlogsfartyg i ett land med ungefär 400 kärnvapenstridsspetsar. Behåll den tanken.
Tände Trump just en stubin han inte kan kontrollera?”
https://hartmannreport.com/p/did-trump-just-light-a-fuse-he-cant-586
Kinas försvarsminister Dong Jun: ”Vi har handels och energi-avtal med Iran. Vi respekterar och hedrar dessa och förväntar oss att andra inte blandar sig i våra angelägenheter. Iran kontrollerar Hormuz-sundet och det är öppet för oss”.
https://youtu.be/Mlru8fAUqEk?si=T_nrKpA_XeYg87BG
Amerikansk blockad av Hormuzsumdet …..
Ni hör ju själva … det är ju redan stopp där
Var det inte regimen … och uranet för kärnvapentillverkning som var prio 1 för attacken mot Iran ?
Och står dom i Hormuzsumdet och tjafsar om tullar som visserligen Donald Trump gillar iallafall om han får ta ut dom själv.
Det blir bara fel fel fel för Trumpen 👴🏻
Snart är han kanske president i Iran, det var egentligen tänkt att han skulle bli president i
venezula som ha sa 3e perioden 9e året. Men PK förstår sig inte på hans typ av humor
när han skulle runda kongressen och lyckas bli president en 3e gång.