UKRAINA. Fler än 1 000 kenyaner har rekryterats för att strida för Ryssland i invasionskriget mot Ukraina. Det rapporterar BBC med hänvisning till en kenyansk underrättelserapport.

I dag tros 89 kenyaner vara aktiva soldater vid frontlinjerna, tidigare uppskattningar har gjort gällande att 200 personer från landet stridit för Ryssland.
Enligt rapporten påstås ett nätverk av statliga tjänstemän samarbeta med människohandelsligor i att rekrytera och transportera kenyaner till Ryssland för att ingå i kriget.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Putin anlitar svartjobbare för det blir billigare.
Krigets nivå sjunker dag för dag nu när krigskassan börjar sina.
Ja svaret på det är Nederländerna flyger stridsflygplan åt Ukraina.
Plug Tv i Kenya: ”Over 1000 Kenyans Trapped…”,
”Inside the DEADLY Russia–Ukraine War”:
https://youtu.be/e-dWRoVI-Y4?si=V0EaCvSXOtZoNmpC&t=1s
Kenya president, William Ruto, har tydligen bra kontakt med Ryssland, med vars utrikesminister Sergej Lavrov han kommit överens om att försöka reformera FN:s säkerhetsråd, så att det blir mer representativt för afrikanska nationer. William Ruto har också sagt att det finns en enorm ekonomisk potential i relationen mellan Kenya och Ryssland,
https://www.kenyans.co.ke/news/107300-russias-historic-message-jomo-kenyatta-after-1963-independence
Den grova förbrytaren Putin är en fängslande varelse. Såg dokumentären ”Putins fångar”. Ryssland är ingen stormakt, utan en skurkstat.
… om ”Putins Ryssland och Afrika”, skriver Council on Foreign Relations:
”I Moskva fanns förr det mycket prestigefyllda universitetet ”Patrice Lumumba”, uppkallat efter Kongos självständighetsledare. Det var ett av de många sätt på vilka Sovjetunionen odlade banden med Afrika, genom att rekrytera och utbilda generationer av särskilt afrikanska ledare. Med Sovjetunionens fall, försvann både Lumumba-universitetet och Rysslands närvaro i Afrika, men idag arbetar Ryssland återigen för att etablera ett fotfäste på kontinenten. Ryssland är idag en stor vapenleverantör till Afrika, men ägnar liten uppmärksamhet åt odemokratiska metoder och kränkningar av mänskliga rättigheter, något som ofta förhindrar amerikanska satsningar i kontinenten.
När FN:s generalförsamling röstade för att fördöma den ryska invasionen i Ukraina, röstade två av tio afrikanska länder med Ryssland, medan av övriga Afrikas länder, en stor del avstod från att rösta. Rysslands försämrade ekonomiska situation och akuta problem kan dock innebära att den nuvarande relationen inte kommer att vara hållbar. ”
https://www.cfr.org/articles/putins-russia-and-africa
De ville komma till Europa och de fick komma till Europa.
Den moralisk dekadensen har ingen botten i folkmördare och krigsförbrytare Vademir Putins Ryssland.
BBC PÅSTÅR detta .
INTE rapporterar .
DU PÅSTÅR det!
BBC hänvisar till en rapport från Kenyansk underrättelsetjänst!
Bhoman, att skjuta budbäraren tyder på du saknar argument. BBC och många andra rapporterar detta, bland annat kenyanska, ryska och ukrainska medier.