Bil har kört in i stadshuset i Ronneby

INRIKES. En bil kört in i stadshuset i Ronneby. Ingen ska ha kommit till skada, men mannen ska även tidigt under kvällen ha försökt ta sig in.



– 20.06 får vi larm om att en man befinner sig utanför stadshuset och vill komma in. En halvtimme senare får vi larm om att han har kört igenom entrén, säger polisens presstalesperson Evelina Olsson.

Föraren är gripen av polisen. Enligt SVT har bilen kört in hela 50 meter in i byggnaden.

– Personen har kört igenom flera glasdörrar, säger Olsson.

Bilen parkerad ca 50 m in i stadshuset. Foto: Henrik Friberg/SVT

-Pettersson undrar vem mannen sökte? Det är troligen inte så många som arbetar en fredagskväll i kommunhuset.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

2 thoughts on “Bil har kört in i stadshuset i Ronneby”

  1. röd bil? kan det vara en vänsterpartist som vill bli inkryssad? han kanske behöver en närmare förklaring av valsystemet.

    17
    • …yup ovan: ”kan det vara en vänsterpartist” – skulle inte förvåna om så är fallet, kör man in i en byggnad 50 meter genom flera glasdörrar är man inte vid sina sinnens fulla bruk och det är man inte heller om man hyllar terrororganisationen Hamas. Riks: ”Ny skandal i Vänsterpartiet:


Kommentera

Turn on JavaScript to leave a comment.