Vänsterextremist med nära kopplingar till partiledare

En av de vänsterextremister som låg bakom dödsmisshandeln av 23-årige Quentin Deranque i Lyon har nära kopplingar till ett vänsterpopulistiskt parti.

Quentin Deranque avled efter att ha misshandlats när han och andra skyddade medlemmar från den feministiska organisationen Némésis som höll en manifestation mot islamism.

Tio av vänsterextremisterna har gripits. Bland dem återfinns Jacques-Élie Favrot, assistent till parlamentsledamoten Raphaël Arnault från vänsterpartiet Det Okuvliga Frankrike. Ett parti som grundades och leds av Jean-Luc Mélenchon som i presidentvalet 2022 hamnade på tredje plats efter Emmanuel Macron och Marine Le Pen.

Jacques-Élie Favrot (t.v.) på bild med parlamentsledamoten Raphaël Arnault

Raphaël Arnault grundade 2018 den militanta och vänsterextrema nätverket Jeune Garde som förra året upplöstes av det franska ministerrådet efter upprepade våldshandlingar mot enskilda politiker.

Sedan mordet på Quentin Deranque har flera manifestationer till stöd arrangerats i Frankrike och till helgen väntas större runt om i landet.

Extremvänstern anklagas för dödlig misshandel av Quentin Deranque (bloggen 16 februari 2026)

5 thoughts on “Vänsterextremist med nära kopplingar till partiledare

  1. Kan man tänka sig ! Undrens tid är inte förbi.Nyhetssajten Omni nämner vilka som stod för dödsmisshandeln av denna unge man !! Vänsterextremister skriver dom och vilken fraktion dom tillhör rent ut.För säkerhets skull var dom ju tvungna att skriva att den mördade tillhörde ultraextremhögern ! Vad det nu står för ? Är det att värna och älska sitt land ? För det kan man ju inte få göra.Då är man ju nazist,rasist och Gud vet allt epitet som Vänstern klistrar på en i sin enfald…

    24
    • Godmorgon Henry! Ett tag sedan. Visst fan är det sjukt när våldet från Vänster är accepterat. Sinnessjukt egentligen. Man kan ju undra varför

      21
      4

KommenteraAvbryt svar