VÅLDSVÅGEN. Ett bombdåd har inträffat vid ett flerfamiljshus i Rinkeby i Stockholm. Det är den andra attacken mot samma adress på lika många dagar.
– Naturligtvis utreder vi ett samband, men hur det sambandet ser ut kan vi inte uttala oss om, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl.

Det finns inga uppgifter om personskador. Larmet kom vid 01.30-tiden natten mot onsdagen.
– Det är många inringare. Det är bara materiella skador, men de är större i dag än de under gårdagsnatten, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl.
Ingen misstänkt gärningsperson har gripits. Händelsen utreds som grov allmänfarlig ödeläggelse.
– Vi pratar med boende i området och inte minst i trappuppgången. Vi påbörjade arbetet i går med att kartlägga vilka personer som bor i närheten av händelsen.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
När börjar uppstädningen av Sverige?
När börjar utvisningarna ta fart?
När börjar kontrollen av de permanenta uppehållstillstånden?
När blir Sverige hucklefritt igen?
Även ett i Rosengård. Mångkulturen levererar.