VÄDER. Januari bjöd på vinter i stort sett hela landet, i norr var det riktigt kallt. Enligt SMHI har Pajala inte upplevt en så kall tvåveckorsperiod sedan mätningarna började 1940. Det var den fjärde kallaste 14-dagarsperioden på 147 år i Karesuando och den tredje kallaste på 66 år i Naimakka

Uppsala hade sin nederbördsrikaste januari på 300 år.
Kring Pajala har det varit ihållande bistert veckor i sträck med 30 grader kallt. Preliminära data visar att medeltemperaturen i Pajala från den 30 december till den 12 januari var minus 31,8 grader.
Kallast i landet var det i Gielas i Lapplandsfjällen, som hade minus 40,8 grader den 4 januari.
Uppsala hade sin nederbördsrikaste januari på 300 år.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Skönt för skogsmullarna . Nu får de vila ett tag .
Och miljöministern får jobba med viktiga riktiga grejer .
Det är ganska tyst på SVT om globala uppvärmningen nu👀 men dom börjar säkerligen igen om några månader 🤣🔥🔥🔥
God eftermiddag Henry. Jadå. Var så säker. Fram mot Maj så börjar de. Räcker ju att det är lite plusgrader så kör de igång
Dags att göra något åt den globala uppvärmningen? 😉