Första franska soldaterna har kommit till Grönland

UTRIKES. En första grupp franska soldater har anlänt till Grönland, enligt president Emmanuel Macron, rapporterar Reuters. Enligt Le Monde handlar det om markförband som är specialtränade för operationer i bergig, kall och svår terräng.

En dansk helikopter flyger över Grönlands inlandsis medan danska, svenska och norska enheter tillsammans med danska, tyska och franska trupper deltar i gemensamma militära övningar i Kangerlussuaq, Grönland, den 17 september 2025.

De kommande dagarna ska Frankrikes militära närvaro förstärkas med ytterligare resurser till lands, till sjöss och i luften. Macron gav beskedet efter ett säkerhetsmöte i Paris där Donald Trumps ambitioner att ta över Grönland stod på agendan.

Även Tyskland skickar militär personal till Grönland under torsdagen. Enligt Tysklands försvarsdepartement är syftet att hindra Ryssland och Kina från att äventyra säkerheten i Arktis.

-Pettersson ser att Danmark, Norge, Sverige, Frankrike, Tyskland, Kanada, Storbritannien och Nederländerna hittills har skickat soldater. Det är bara några få från varje land och uppdraget är kort men de ska förbereda för större styrkor. Jag ser att det tyska försvarsdepartementet är väldigt försiktiga när de säger att syftet är att hindra Ryssland och Kina från att äventyra säkerhet…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Första franska soldaterna har kommit till Grönland

  1. Men det är ju jättebra att Natoland försvarar sig mot Natoland 😂
    Trump har omvandlat det riktiga Amerika till ett skämt…
    Tror aldrig dom riktiga amerikanerna skämts mer än nu…
    Förtroendet för dagens Amerika är nog snart på noll…
    Bra jobbat Trumpen 👍🏼👍🏼😂

    8
    2

KommenteraAvbryt svar