Industrins orderingång ökar kraftigt

EKONOMI & INDUSTRI. Industrins orderingång i Sverige steg 11,8 procent i november jämfört med månaden före, säsongsrensat. I årstakt var uppgången 23,1 procent, den högsta nivån sedan december 2022, enligt statistik från SCB.

Transportmedelsindustrin ökar mest, det är den del av verkstadsindustrin som tillverkar transportmedel, vilket inbegriper bland annat person- och lastbilar, bussar, fartyg, rälsfordon, trafikflygplan samt försvarsmateriel som stridsflygplan och stridsfartyg. I Sverige har produktionen av transportmedel varit en av de mest expansiva delarna av industrin sedan 1920-talet, och branschen är förhållandevis större än i flera andra länder.

Jämfört med motsvarande månad föregående år steg den totala orderingången 23,0 procent, kalenderkorrigerat. Det största lyftet stod transportmedelsindustrin för, med en uppgång på drygt 124 procent jämfört med föregående år.

Orderingången från hemmamarknaden sjönk 12,1 procent i november jämfört med oktober, medan exportorderingången steg 24,7 procent. ”November markerar en bred uppgång i industrins orderingång, där annan transportmedelsindustri står för det största bidraget”, säger Kristina Frändén, statistiker på SCB.

Annan transportmedelsindustri ökade med 141,1 procent i november jämfört med oktober. Den näst största uppgången noterades inom transportmedelsindustrin, där orderingången steg 52,8 procent jämfört med föregående månad.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

7 thoughts on “Industrins orderingång ökar kraftigt

  1. Tack TIDÖ
    Sakteliga återvänder hoppet om Sverige .
    Nu hoppas jag Trumph ringer Magdalena och berättar att hennes kompanjoner i Muslimska Brödraskapet terrorklassas .
    Så får vi hålla korpgluggarna öppna och se vad Sossetrollen tar sig för .
    Och höra vilka rasister de skyller på ,

    15
    1
      • Dimfri, jag tror inte danskarna heller de andra skrattar. De har högre löner men också högre priser på mycket. Skatterna i Danmark är betydligt högre än Sverige och i Norge börjar det likna Sverige på 1970 och 1980-talet. Men jämför man bara bruttolönen har du rätt.

        8
        1
      • Jag jämför med vilka inkomster min ”pension” ger och hur prisökningarna slår på mig, allt annat skiter jag högaktningsfullt i vad beträffar det du påstår i detta fall !

KommenteraAvbryt svar