EU/INVANDRING. EU-parlamentet är redo för slutförhandlingar om nya EU-regler för återsändande av asylsökande och migranter till säkra länder. I en omröstning på onsdagen vann den linje som drivits igenom i parlamentets utskott för medborgerliga fri- och rättigheter (Libe) med 384 ja-röster mot 237 nej.

Resultatet är en seger för högern och ytterhögern i parlamentet, medan stora delar av partierna till vänster är djupt kritiska mot de föreslagna nya reglerna.
Svenska S gick mot strömmen i sin partigrupp och röstade ja, liksom SD, M och KD. Däremot blev det nej från L, C, MP och V som röstade med vänstern och extremvänstern.
Reglerna handlar bland annat om vilka länder som anses som så säkra att personer kan skickas tillbaka dit, i stället för att få sina ansökningar prövade i EU.
Även EU:s medlemsländer har nyligen valt en liknande linje i sin hantering av frågan.
-Pettersson tycker det är ett litet bra steg. EU:s gränser måste stängas för illegala, dysfunktionella migranter…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ja kvittot finns ju på bordet 👀 hur bedrövligt en katastrof för hela Europa denna skadliga invandringen har inneburit 🙏 Amen ✝️🇸🇪
Något förvånande att S röstade för detta.
Trodde någon att L, C, MP eller V skulle älska att folket vinner något vad det än må vara?
Blodsven
Vad menar du med folket,? själv anser jag mig inte tillhöra ”folket”, jag är bara Anonym24 och Svensk medborgare.
Men jag har inget emot att gränserna täpps till.