14 nya miljardärer i månaden förstör Sverige

JOURNALISTIK. Fanny Jönsson har journalistutbildning från Södertörns högskola. Hon är ledarskribent på Aftonbladet, är profilerad inom klimatfrågor och har tidigare bland annat arbetat som kommunikatör på Greenpeace. Hon skriver även i Dagens ETC och Flamman.

Ni ser själva rubriken och anledningen till den är säkert att kritisera Tidö-regeringen och Sverigedemokraterna. Problemen för Fanny Jönsson och Aftonbladet är att siffrorna som hänvisas till gäller 1990-2022 och då styrde inte Tidö+SD.

Enligt en ny rapport från Oxfam så släpper den rikaste promillen i Sveriges ut i genomsnitt 198 ton koldioxid per person och år. För en svensk medelinkomsttagare skulle det ta 30 år att komma upp i samma nivå.

Mellan 1990 och 2022 ökade den rikaste promillen svenskar sina utsläpp med 44 procent, skriver Oxfam. Samtidigt minskade utsläppen med 31 procent hos den fattigaste hälften. Att det är en konsekvens av en politisk ideologi som tagit från de fattiga och gett till de rika är alldeles uppenbart.

Mellan 2019–2022 fick Sverige i snitt 14 nya miljardärer per månad.

Om Sverige ska nå Parisavtalet mål skulle den rikaste procent behöva minska sina utsläpp med 96 procent. För den rikaste promillen är siffran på 99.

Skulle en miljardär ge ifrån sig 99 procent av sin förmögenhet skulle hen fortfarande ha kvar minst 10 mille i plånboken. Det är mer än vad gemene svensk har på banken – någonsin.

Aldrig har den rättvisa klimatpolitiken varit mer uppenbar eller tillgänglig. Förbjud lyxyachter och privatjetar. Beskatta miljardärernas kapital. Inför en progressiv förmögenhetsskatt. Med mera.

Det har som sagt aldrig varit tydligare att klimatfrågan är en klassfråga. Det är de rikaste som förstör planeten, men de fattigaste som får betala priset för det.

Det måste ändras, skriver Fanny Jönsson.

-Pettersson konstaterar att många av miljardärerna är entreprenörer och att utan dem skulle de fattiga vara ännu fattigare. Fanny Jönsson verkar tro att de som är miljardärer har pengarna i plånboken med de har oftast tillgångarna i företag och om Jönsson tror att det skulle bli bättre av att plocka av dem 99 procent och låta politikerna ta över de tillgångarna så är hon rejält svagbegåvad.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

11 thoughts on “14 nya miljardärer i månaden förstör Sverige

  1. Det är bra med miljardärer, de kan investera, och det kommer alla till gagn.
    Aftonbladet försöker utnyttja folks avundsjuka, men det är de inte ensamma om.
    Massor av folk klagar och gnälker på Sverige både svenskar och utlänningar. Fast de bor i ett av världens bästa länder.
    Folk blir aldrig nöjda.

  2. Förbjud svenska journalister och miljöpartister att beställa flygbiljetter eller varor från utanför EU. De kommer att må så mycket bättre! Hela Sverige skulle tjäna på en sådan lag!

    20
  3. Fanny Jönsson är Journalist och ju mer hon har att skriva om och ju mer skit hon har stt skriva om, ju pengar tjänar hon. Och om nu den Rike, betalar mer skatt, så blir det inget mer på mitt Bank konto. Så för mig får den Rike gärna behålla sin pengar.
    Men tänk, vad kan jag göra själv, för att få mer eller behålla pengar?
    Satsa på Värdepapper, Guld, mm.

    11
  4. Hon är ju redan förstörd via sina val av dels läroanstalt och dels arbetsplatser. Kommunister/socialister ser inte sambanden i ett samhälle då de är så indoktrinerade av en märklig ”ilska” mot de som lyckas – ”de rika”.
    Rik – per definition – är något växlande. Någon påstår att när man äger och förfogar 25 miljoner. Mer än 10 miljoner säger andra. Inte häpnadsväckande många som har den situationen. Men som socialdemokratisk myt låter det bra att ”de rika” minsann skall betala. Det bygger på avundsjuka – inget annat.

    18
  5. Hon har gått utbildning. Det har inte jag. Gick grundskolan till årskurs 9. Sen började jag jobba. Tror nog hon är dummare än mig ändå vad det verkar. Eller som någon skrev innan. Avundsjuka. För kommunister är alltid avundsjuka och kläcker ofta ur sig saker innan de tänker

    40
    • Dumhet är mycket svårt att utbilda bort.
      Det blir vår död alla dessa stolpskott som går en högre utbildning och sedan tror att de vet allt och kan styra allt.
      Fanny är en mycket funny person.

  6. När aftonslasken profilerar sig som ”oberoende politisk” har man lätt att hålla sig för skratt.Denna Journalist skriver även i Flamman och ETC och har ju fått sin utbildning på Södertörns kommunisthögskola.Då hon skriver sina alster kan man väl säga att det osar så rött så datorn nästan glöder.Om hon tänkte ett steg längre så borde hon begripa att dom ” rika” har skapat många arbetstillfällen för Svensk befolkning,och du Fanny jag tror inte dom som gjort det har suttit på sina händer.Men,är man en enkelspårig kommunist så är man.Ränderna går sällan ur dom.Förresten så undrar jag om inte Fanny flyger någon gång ? Månne hon får klimatångest över utsläppet då ?

    40
  7. Ojoj. Det luktar avundsjuka ända till Göteborg. Avundsjuka är vänsterkommunisternas drivkraft. Dom tror att vi som har lite mer har fått det gratis. Jag har jobbat i 50 år, dubbelarbetat och jobbat under studierna. Knip käft kommunist jävlar och jobba på istället för att vara avundsjuka, så kanske ni kan bli lite rikare.

    57
    • En kommunist jobbar inte, dom bara gnäller på andra, avubdsjuka är deras enda tillgång
      Därför finns det inte ett enda land på jorden med kommuniststyre där det råder välatånd.

      22
      • Tony
        Jag tror att kommunism inte passar den mänskliga naturen, de som jobbar hårt och studerar, tycker att det är orättvisst. När de protesterar så trycks de ner med våld. Dock Kina har nån sorts statskapitalism som gör att det än så länge fungerar någorlunda.

KommenteraAvbryt svar