Borgmästare Mikajl Gritsaj dödad i Ukraina

UKRAINA. Mikajl Gritsaj gick över till den ryska sidan och blev borgmästare i sin hemstad på kuppen. Nu har han skjutits till döds. ”Krigsbrottslingen är död”, skriver Ukrainas underrättelsetjänst på Telegram.

Mikajl Gritsaj borgmästare i det ockuperade Berdjansk, har skjutits till döds. Foto: GUR

Tre dagar efter Rysslands olagliga invasion av Ukraina den 24 februari 2022 ockuperades staden Berdjansk, som är ungefär lika stor som Lund, av ryska styrkor.

Mikajl Gritsaj, född i staden och aktiv lokalpolitiker, bestämde sig snabbt. 72-åringen gick över till den ryska sidan – något som belönades med en titel som ”borgmästare”.

Nu är han död – efter att ha skjutits ihjäl i sitt hem av sina egna landsmän. ”Ukrainas försvarsministerium påminner om att det kommer att bli rättvis vedergällning för varje krigsförbrytelse som begåtts mot det ukrainska folket”, skriver Ukrainas underrättelsetjänst GUR på Telegram.

Redan i april 2022 åtalades Gritsaj för flera fall av krigsbrott av Kievs åklagarkammare. Innan kriget ledde han det socialistiska partiet i det lokala parlamentet, skriver lokala medier.

”Han terroriserade befolkningen i den ockuperade staden, angav pro-ukainska medborgare till moskoviterna och deltog i att organisera tortyr på Berdjansks territorium”, skriver GUR.

Lokala medier skriver att Gritsaj hade samma position redan under tidigt 2000-tal, men då under ukrainsk ledning. 

Ukrainska Pravda skriver dessutom att Gritsaj använt stadens egna medel för eget bruk. Ryssland har inte kommenterat dödsfallet.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Borgmästare Mikajl Gritsaj dödad i Ukraina

  1. ”… ledde han det socialistiska partiet…”

    Man ska aldrig glömma att socialister är alltid trogna Moskva som de ser som socialismens födelsestad.
    Under 10-talet så skickade socialistiska riksdagspartier bistånd till pro-moskovitiska terrorgrupper i Donbass för att finansiera deras terrorkrig mot den ukrainska staten.
    De håller tand för tunga just nu eftersom de vill inte att deras pro-moskovitiska läggning ska bli allmän kännedom inför valet nästa år.

    11
    3

KommenteraAvbryt svar