EKONOMI & INVANDRING. I Birmingham, Storbritanniens näst största stad går en stor strejk bland stadens sophämtare in på sin tredje vecka under tisdagen. På stadens gator tornar sopsäckarna upp sig, rapporterar Birmingham Live med flera.

Kommunen, som har dålig ekonomi, vill organisera om sophämtningen. Facket menar att det leder till stora lönesänkningar. ”Det är tufft. Det luktar och är skräp överallt”, säger Bibish, i östra Birmingham.
-Pettersson noterar att Birmingham har usel ekonomi och att sopåkarna vill ha mer betalt, men vi får inte reda på varför Birmingham har dålig ekonomi men läser att vid den senaste folkräkningen beskrev sig 30 procent av invånarna som muslimer. 10 procent av befolkningen beskrivs som funktionshindrade.
År 2021 rapporterade 72,0 % av invånarna i Birmingham sitt födelseland som England, därefter kom Pakistan, Indien, Bangladesh. Drygt 50 procent av invånarna betraktar sig som icke-vita.
TIDIGARE 2024-05-13 Birmingham bankrutt
EKONOMI & INVANDRING. Storbritanniens näst största stad Birmingham hamnade i höstas i akut ekonomisk kris. Nu väntas både skattehöjning och omfattande nedskärningar. Staden styrs av Labour, Storbritanniens socialdemokrater som skyller på den konservativa regeringen, rapporterar Sverige Radio.
-Pettersson hör dock inget om den enormt höga andelen invandrare med utländsk, muslimsk bakgrund eller att tio procent av befolkningen är funktionshindrande på grund av inavel, dvs. kusingifte.
***
TIDIGARE 2023-09-06 Birmingham i konkurs?
EKONOMI. Storbritanniens näst största stad, Birmingham, erkände igår att deras ekonomi är på randen av kollaps och skyller på år av underfinansiering från de konservativa. BBC rapporterar att Birmingham i praktiken försätter sig i konkurs.
Den Labour-kontrollerade stadsfullmäktige i Birmingham i centrala England sade på tisdagen att de hade gett ett formellt meddelande enligt Government Finance Act 1988. Detta stoppar alla utgifter utom för viktiga och absolut nödvändiga tjänster.
Galopperande inflation, höjda taxor för socialbidrag för vuxna och lägre skattesatser för företag har skapat en perfekt storm, heter det i ett uttalande från kommunfullmäktige. Birmingham har cirka 1,1 miljoner invånare.
-Pettersson tycker att Birmingham ser ut som ett mångkulturellt paradis fullt med inavel som gör människor funktionshindrade, men det kan vara fördomar.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Sopor överallt på Rosengård i Malmö, ”För ett rent Rosengård” står det på skylten till vänster:
https://static.bonniernews.se/ba/3501a4d2-4864-44dc-bd81-8af6d05a8367.jpeg?crop=4032%2C2268%2Cx0%2Cy378&width=2500&format=pjpg&auto=webp
Mångkulturen berikar Malmö med sopor. Inte en endaste krona eller stöd till den regionen/individerna förrän mångkulturen har rensat upp i skiten.
Bilderna, inte en spemie rätt någonstans…
Babbarna kommer väl att känna sig som hemma.