Imam från Iran utvisas – anklagas vara säkerhetshot

ISLAM. En imam i en större muslimsk församling i Stockolms län har utvisats. Socialminister Jakob Forssmed (KD) hänvisar i ett inlägg på X till Säpos bedömning om att moskén har använts av Iran för att ”bedriva underrättelse- samt annan säkerhetshotande verksamhet mot Sverige och mot personer i den iranska diasporan.” ”Det är synnerligen allvarligt”, tillägger han.

Den iranske sheiken Mohsen Hakimollahi, 63, är imam för Nordens största shiamuslimska församling – Imam Ali Islamic Center i Järfälla utanför Stockholm.

Hakimollahi skickades från Teheran till Sverige för att ta över som imam i shiaförsamlingen. Våren 2011 fick han sitt första tidsbegränsade arbetstillstånd. Tillståndet förnyades tre gånger innan han fick sitt permanenta tillstånd december 2017. Det har nu återkallats.

-Pettersson undrar vem/vilka som har gett stridsledningscentralen-moskén bidrag och arbetstillstånd i alla år?

Islam Ali Islamic center i Järfälla

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

9 thoughts on “Imam från Iran utvisas – anklagas vara säkerhetshot

  1. Det börjar förhoppningsvis framgå hos den svenska befolkningen att de som ger bidrag och arbetstillstånd till moskén och Imamen inte vill Sverige och svenskarna väl!
    Vad som känns mest svekfullt är att det t.o.m. är inhemska krafter inblandade som blivit förförda till att ge bidrag och arbetstillstånd!

    42
  2. En (1) imam utvisas!

    Men det är väl minst ett par hundra tusen islamister som befinner sig i Sverige och som både hatar svenskar och landet som försörjer dem. NÄR BLIR DE UTVISADE?

    Vad hände med VANDEL? Var det bara en vanlig bluff för att politikerna är inkompetenta att ta tag i problemen?

    35
    1
    • Sala, i inlägget står det om en imam men du har varit på bloggen så länge att du borde veta att det finns fler inlägg som handlar om andra imamer som utvisas tidigare.

      11
      3

KommenteraAvbryt svar