Saab får order från USA:s flygvapen i Europa

FÖRSVARSINDUSTRI. Saab har fått en order från BAE Systems på ett flertal Giraffe 4A radarsystem, enligt ett pressmeddelande. Kontraktet är värt runt 525 miljoner kronor. Radarsystemet ska användas av det amerikanska flygvapnet i Europa.

SAAB Giraffe 4A, med den nya multifunktionsradarn går det att identifiera inte bara fientlig artilleri utan även hot från luften i form av obemannade flygfarkoster (UAV). Bild: Försvarsmakten

– Vi är väldigt glada över att det amerikanska flygvapnet väljer Giraffe 4A för att förstärka sin förmåga till långräckviddig radarövervakning i Europa, säger Carl-Johan Bergholm som är chef för Saabs område Surveillance.

Leveranserna kommer att inledas 2027.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Saab får order från USA:s flygvapen i Europa”

KommenteraAvbryt svar